:format(webp)/nginx/o/2020/08/18/13281341t1h61e0.jpg)
Uue koronaviiruse rasked juhud võivad vallandada haruldase, lihaseid nõrgendava autoimmuunse häire, väidavad teadlased.
Ajakirjas Annals of Internal Medicine avaldatud juhtumiaruandes kirjeldavad nad kolme patsienti, kellel pole varem olnud neuroloogilisi häireid, kuid kellel diagnoositi pärast koroonaviirusega nakatumist müasteenia ehk lihasnõrkus.
Umbes nädal pärast seda, kui tõusis palavik, mis oli seotud viiruse põhjustatud haigusega, tekkisid patsientidel sümptomid nagu neelamisraskused ja «unised silmalaud».
Itaalias Catanias asuva Garibaldi haigla meeskond väidab, et see on esimene kord, kui on teatatud seosest viirushaiguse ja müasteenia vahel.
Covid-19 raskemaid juhte varem seostatud värisemise, krampide, teadvusehäirete ja muude närvisüsteemi probleemidega.
Mõnel juhul näib viirus meelitavat organismi aju ründama, käivitades immuunsussüsteemi niinimetatud autoantikehade tootmiseks. Need immuunvalgud võtavad sihikule ja ründavad ekslikult haigustekitajate asemel inimese enda kudesid või organeid.
Müasteenia tekib siis, kui autoantikehad ründavad lihaste närviühendusi ja hingamisteede ning keha liikuvate osadega seotud skeletilihased muutuvad pärast aktiivsust nõrgaks.
Nähtude hulka kuuluvad raskused rääkimisel, hingamisel või neelamisel, raskuste tõstmisel, silmalaugude vajumine. Ravi seisundile puudub ja sümptomeid hallatakse immuunsüsteemi aktiivsust alla surudes.
Esimene patsient oli 64-aastane mees, kellel esines nelja päeva jooksul kuni 39 kraadini küündiv palavik.
Viiendal päeval tekkis tal kahekordne nägemine ja lihasväsimus. Peagi selgus, et ta on Covid-19 suhtes positiivne.
Teine patsient oli 68-aastane mees, kellel oli seitse päeva kuni 38,8 kraadine palavik. Seitsmendal päeval tekkisid tal lisaks neelamisraskustele samad sümptomid nagu esimesel patsiendil, mis viis autoimmuunhäire diagnoosimiseni.
Kolmas patsient oli 71-aastane naine, kellel oli kuus päeva köha ja kuni 38,6 kraadine palavik. Viis päeva pärast sümptomite ilmnemist tekkisid tal «unised silmalaud», kahekordne nägemine ja pehme kõne. Päev hiljem tekkisid tal neelamisraskused. Ka tema test oli Covid-19 suhtes positiivne ja hiljem diagnoositi tal müasteenia.
Ekspertide sõnul on ajavahemik koroonaviirusinfektsioonist kuni müasteenia sümptomite alguseni «kooskõlas ajaga, mis on kulunud teiste neuroloogiliste häirete tekkeks pärast viirusinfektsioone».
Nad lisasid, et leiud lisavad üha uusi tõendeid muude koroonaviirusega seostatud neuroloogiliste häirete kohta, millel on oletatavad autoimmuunmehhanismid.