L, 10.06.2023

Sport on valdkond, kus laste heaolu tagamine vajab eraldi tähelepanu

PM Tervis
Facebook Twitter
Comments
Oluline on last märgata, teda kuulata ja uskuda ning julgustada teda oma murest rääkima. Samuti on oluline pakkuda tuge teistele organisatsiooni lastele ja noortele ning lapsevanematele, kes samuti võivad vajada võimalust olla ärakuulatud ja saada psühholoogilist nõustamist. Praktilisi juhiseid väärkohtlemise märkamisel tegutsemiseks saab lugeda justiitsministeeriumi kodulehel.
Oluline on last märgata, teda kuulata ja uskuda ning julgustada teda oma murest rääkima. Samuti on oluline pakkuda tuge teistele organisatsiooni lastele ja noortele ning lapsevanematele, kes samuti võivad vajada võimalust olla ärakuulatud ja saada psühholoogilist nõustamist. Praktilisi juhiseid väärkohtlemise märkamisel tegutsemiseks saab lugeda justiitsministeeriumi kodulehel. Foto: Shutterstock

Spordiorganisatsioonidel on võimalus ja vastutus märgata laste väärkohtlemist spordis. Seoses hiljuti alanud uue kooliaastaga saatis justiitsministeerium koos teiste asutustega spordiorganisatsioonidele kirja praktiliste nõuannetega, mis aitavad märgata ja reageerida olukorras, kui last või noort on trennis väärkoheldud.

«Laps ei pruugi ise alati kohe mõista, kui teda on väärkoheldud, samuti ei oska ta sellest alati rääkida. Tihti kipub aga ka täiskasvanutel nappima teadmisi, kuidas sellises olukorras reageerida, kuigi just neil on spordiorganisatsioonides suur vastutus ja nende reaktsioonist võib sõltuda olukorra edasine lahendamine,» ütles justiitsministeeriumi kriminaalpoliitika nõunik Brit Tammiste.

Aitamaks märgata mures last ning ka teisi olukorraga seotud inimesi, saatis justiitsministeerium koos partneritega spordiorganisatsioonidele pöördumise – lisaks praktilised nõuanded, kuidas väärkohtlemise korral käituda ja olukordi ennetada.

«Kõige olulisem on last märgata, teda kuulata ja uskuda ning julgustada teda oma murest rääkima. Samuti on oluline pakkuda tuge teistele organisatsiooni lastele ja noortele ning lapsevanematele, kes samuti võivad vajada võimalust olla ära kuulatud ja saada psühholoogilist nõustamist,» selgitas Tammiste.

Spordiorganisatsioonidel on üheks võimaluseks leida ja leppida kokku usaldusisikud, kelle poole väärkohtlemise kahtluse korral nii lapsed, lapsevanemad kui töötajad saaksid pöörduda. Vajalik võib olla küsida abi väljastpoolt, helistades hädaabinumbril 112, teatades juhtunust kohaliku omavalitsuse lastekaitsetöötajale või helistades ohvriabi kriistitelefonil 116 111.

Praktilisi nõuandeid väärkohtlemise märkamisel spordiorganisatsioonis saab lugeda justiitsministeeriumi kodulehelt.

Väärkohtlemise ennetamisele aitab kaasa lastekaitse, laste arengu ja heaolu ning väärkohtlemise ennetamise teemasid käsitlevatel koolitustel osalemine või nende korraldamine. Koolitusi saab tellida e-mailil info@antidoping.ee.

Pöördumisele kirjutasid koos justiitsministeeriumiga alla Eesti Antidopingu ja Spordieetika SA, Eesti Olümpiakomitee, sotsiaalkindlustusamet, kultuuriministeerium, Spordikoolituse ja -Teabe SA ning Noored Olümpiale SA.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles