K, 8.02.2023

VÄLDI HAIGESTUMIST ⟩ Treener õpetab, kuidas pakases treenida ja õigesti hingata

Lilian Laanepere
Treener õpetab, kuidas pakases treenida ja õigesti hingata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Riided ei tohiks oluliselt takistada liikumisulatust ja sooritust ning ka külmas õhus võiks nahk hingata. Vältida tuleks palja naha otsest kokkupuudet külma õhuga – külm õhk kuivatab nahka ja võib tekitada kahjustusi.
Riided ei tohiks oluliselt takistada liikumisulatust ja sooritust ning ka külmas õhus võiks nahk hingata. Vältida tuleks palja naha otsest kokkupuudet külma õhuga – külm õhk kuivatab nahka ja võib tekitada kahjustusi. Foto: Shutterstock

Füüsiline aktiivsus on organismile talvel äärmiselt oluline ja seepärast tuleks viibida regulaarselt värskes õhus, et parandada aju ja teiste organite verevarustust.  

Regulaarne trenn aitab turgutada immuunsüsteemi ning kaitseb organismi haiguste eest. Samuti aitab trenn leevendada stressi, pingeid ja vähendab oluliselt depressiooni riski – mis on teatavasti pühade paiku haripunktis. «Külma ilmaga treenimine aitab kehal külmades oludes sooja hoida ka muul ajal, toetades südame tööd ja parandades vereringet,» nentis personaaltreener Siim Tõemets. Ta selgitab, mida talvel sportides kindlasti silmas pidada. 

Lihased soojaks ja korralikult riidesse 

Külma ilmaga õues treenimiseks tuleks esimalt teha siseruumides sooja. See tähendab, et enne trenni tuleks läbi liigutada kõik peamised liigesed. «Jooksjatel saavad koormust enim just hüppe- ja põlveliigesed, mistõttu tuleks soojendusel erilist tähelepanu pöörata just nendele piirkondadele. Ka lihased tasub enne külmas treenimist korralikult soojaks teha,» rõhutas Tõemets. 

Meie mitmekülgses ning kohati väga krõbedas kliimas võib toast välja minekul olla temperatuuri vahe talviti 25–45 kraadi ning seetõttu tuleb riietuda vastavalt. Selleks peaks muretsema külmadeks ilmadeks endale treeningaluspesu ehk sooja pesu, mis säilitab kehasoojust ja hoiab naha kuiva. Selleks sobivad higi hülgavatest (dry fit) materjalidest treeningriided. «Külma ilmaga on parim viis sooja hoida riietuda kihiliselt – soovituslik on kanda mitu kihti õhemaid spordiriideid, mitte pakse kampsuneid või fliise. Riided ei tohiks oluliselt takistada liikumisulatust ja sooritust ning ka külmas õhus võiks nahk hingata. Vältida tuleks palja naha otsest kokkupuudet külma õhuga – külm õhk kuivatab nahka ja võib tekitada kahjustusi,» rääkis personaaltreener 

Kuidas pakases hingata? 

«Külmas õhus treenides on oluline jälgida, et hingamisel tekiks ühtlane rütm. Hea on hingata nina kaudu sisse ja suu kaudu välja, et vältida külma suhtes tundlike hingamisteede liigset koormamist ja kahjustamist,» soovitas Tõemets. Hingamisteede koormus on külmas õhus niikuinii suurem, sest õhk on talviti külmem ning organism peab rohkem vaeva nägema, et hapnikku omandada. Seetõttu tuleks vältida miinuskraadides väga kõrge intensiivsusega treeninguid, mis sunnivad õhku ahmima. Külmas õhus võiks teha kestvustrenni nagu kiirkõnd või sörkjooks.  

Märksõnad
Tagasi üles