Mehe suur unistus on, et geeniravi saaks ühel päeval reaalseks ja et see jõuaks ka Eestisse. «Enda süstimine on vaimselt paljudele suur väljakutse ja takistus, mida kõik ei suuda ületada. On tihti olukordi, kus mõte pika eluea ja kogu selle aja enda süstimisele viivad mõtted väga alla.»
Veritsushäirete õde: ravi sõltub haiguse raskusest
17. aprillil tähistatakse rahvusvahelist hemofiiliapäeva. Hemofiiliat ehk veritsustõbe põeb üks inimene 10 000st. Patsiente nii pärilike veritsushäirete hulka kuuluva hemofiilia kui ka teiste sarnaste haigustega on Eestis üle 250.
PERHi hematoloogia osakonna veritsushäirete õde Maria Hytti räägib, et nende osakonnas jääb harva 25 voodikohast mõni vabaks, kuna voodikohtade täituvus on 97 protsenti. Päeval on osakonnas tööl viis õde ja kolm hooldajat, lisaks õendusjuht, öösel aga kaks õde ja kaks hooldajat.
«Ravi, mida hematoloogiakeskuses pakutakse, sõltub väga palju haiguse raskusest,» sõnas Maria Hytti. «Meie patsiendid saavad keemiaravi, bioloogilist ravi, vereülekandeid. Paljud patsiendid on nõrga immuunsusega, seega tuleb nende juures käies kanda kaitseülikonda,» kirjeldab Hytti. «Veritsushäirete ravi toimub aga põhiliselt ambulatoorselt või päevaravis. Sel juhul on raviks puuduva faktori asendamine või vereülekanded. Lisaks tegeleme oma patsientide liikumise- ja toitumisenõustamisega, kuhu kaasatakse vajadusel ka toitumisspetsialistid ning füsioterapeudid.»
Hytti selgitab, et veritsushäired on valdavalt vere hüübimisvalkude kaasasündinud puudusega seotud seisundid. «Need moodustavad hematoloogias üsna väikese, aga eripärase niši. Asendusravi puuduva hüübimisvalguga on kättesaadav, turvaline ja efektiivne. Samas on eriala areng väga kiire: diagnoosimise ja ravi võimalused täienevad ning muutuvad. Raske kuluga veritsushäirega patsient peaks aga käima arstlikul vastuvõtul üks kord aastas, õe visiidil iga kolme kuu tagant,» märgib ta.