Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Ülesöömine ei pruugi olla ülekaalulisuse peamine põhjus

2016. aastal oli 1,9 miljardit 18-aastast ja vanemat inimest ülekaalulised. Allikas: WHO FOTO: Shutterstock

USA Haiguste tõrje ja ennetamise keskuste (CDC) statistika näitab, et rasvumine mõjutab enam kui 40 protsenti Ameerika täiskasvanutest. Ülekaalulisus suurendab oluliselt riski haigestuda südamehaigustesse, teist tüüpi diabeeti ja insulti. 

Arvatakse, et praegune ülekaalulisuse epideemia on suuresti põhjustatud keskkonnateguritest. Viimase sajandi jooksul on välja töötatud kaks mudelit, mis käsitlevad rasvumise keskkonnapõhjuseid, kirjutab Medical News Bulletin

Domineerivas energia-tasakaalu mudelis põhjustab kaalutõusu ja rasvumist liigne töödeldud ja energiarikka toidu tarbimine. Energia-tasakaalu mudelis on põhimõttelisi vigu. Kuigi kalorite piiramine viib alguses kaalulanguseni, on prognoositavad bioloogilised reaktsioonid, nagu ainevahetuse aeglustumine ja suurenenud nälg, lõpuks kaalulanguse vastu.

Vaatamata aastakümneid kestnud rahvatervise sõnumitele, mis kutsuvad inimesi üles vähem sööma ja rohkem liikuma, on rasvumise ja rasvumisega seotud haiguste esinemissagedus pidevalt kasvanud.

Ajakirjas The American Journal of Clinical Nutrition avaldatud uurimused toetavad teist mudelit - süsivesikute-insuliini mudelit. See mudel näitab, et ülesöömine ei pruugi olla ülekaalulisuse peamine põhjus. Selle asemel võivad rasvumise epideemia algpõhjused olla seotud sellega, mida me sööme, mitte sellega, kui palju me sööme.

Uuringu autor dr David Ludwig küsib: «Näiteks kasvuspurdi ajal võivad noorukid suurendada toidutarbimist 1000 kalori võrra päevas. Kuid kas nende ülesöömine on põhjustatud kasvuspurdist või põhjustab kasvuspurt pidevat näljatunnet ja ülesöömist?». 

Teadlased selgitavad, et rasvumist põhjustavad tänapäevased toitumisharjumused. Töödeldud toidud põhjustavad hormonaalseid reaktsioone, mis muudavad ainevahetust, soodustades rasvade ladestumist, kaalutõusu ja rasvumist. 

Kõrgelt töödeldud süsivesikute tarbimine suurendab insuliini sekretsiooni ja vähendab glükagooni sekretsiooni. See muutus annab rasvarakkudele signaali, et nad säilitaksid rohkem kaloreid, vähendades lihaste ja muude metaboolselt aktiivsete kudede toitmiseks saadaolevate toidukalorite hulka. Kütuse säästmiseks võib ainevahetus aeglustuda.

Uuringu autorid panevad inimestele südamele, et eelkõige tasub süüa võimalikult puhast ja töötlemata toitu. Selle asemel, et piirata seda, kui palju süüa, tasub keskenduda sellele, mida süüa. 

Tagasi üles
Back