N, 29.09.2022

Kas magneesium suudab võidelda migreeni vastu?

PM Tervis
Kas magneesium suudab võidelda migreeni vastu?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Magneesium võib aidata migreeni leevendada või ennetada, kuid seda pole teaduslikult kinnitatud.
Magneesium võib aidata migreeni leevendada või ennetada, kuid seda pole teaduslikult kinnitatud. Foto: Shutterstock

Magneesium on oluline mineraal, mis täidab kehas mitmesuguseid funktsioone. Kas magneesiumist on ka abi migreeni ennetamisel või ravimisel? 

Magneesiumit leidub paljudes toiduainetes, toidulisandites ja ravimites, kirjutab Medical News Bulletin. See mineraal katalüüsib üle 300 erineva biokeemilise reaktsiooni kehas, mis aitavad kaasa valkude tootmisele, lihaste ja närvide talitusele ning veresuhkru ja -rõhu reguleerimisele. 

Magneesiumipuudust võib seostada mitmesuguste kõrvaltoimetega, mille koosmõjus võib tekkida migreen. On spekulatsioone, et piisav või isegi liigne magneesiumi tarvitamine võib aidata vähendada migreeni peavalude riski ja raskust. Olenemata sellest, et teemat on palju uuritud, on veel ebaselge, kas magneesium on migreeni jaoks hea. 

Ühest küljest väidetakse, et migreeni põdevatel inimestel võib magneesiumi algtase olla keskmisest madalam kui neil, kellel seda haigust pole. Ühes vanemaealiste migreenipatsientide uuringus leiti, et migreeni ajal oli neil magneesiumi tase normaalsest madalam. 

Migreeni patogenees ei ole täielikult mõistetav ja erinevate ravimeetodite tõhusus võib inimestel oluliselt erineda. Mõned inimesed eelistavad erinevatel põhjustel mittefarmatseutilisi ravimeetodeid ja sellisel juhul tundub neile magneesiumi tarvitamine atraktiivsem, kuna see on pigem hädavajalik mineraal kui retseptiravim. 

On oluline märkida, et migreeni ennetamiseks soovitatav magneesiumilisandi kogus ületab sageli tavalise magneesiumi lubatud kogust. Kuigi liigne magneesium elimineeritakse tervetel inimestel neerude kaudu, võib magneesiumi regluaarbne tarbimine põhjustada ebameeldivad kõrvaltoimeid nagu kõhulahtisus, iiveldus ja kõhukrambid.  

Märksõnad
Tagasi üles