![Pidevalt kimbutav näljatunne segab õppimist ja töötamist.](http://f7.pmo.ee/-YIOiNtowqBLL4nDm9S_wfwNZZs=/1442x0/filters:focal(291x331:3529x3667):format(webp)/nginx/o/2022/03/13/14424314t1h5597.jpg)
Ajakiri Healthline pani kirja põhjused, miks võib pidevalt vaevata näljatunne, mis võib kaas tuua nii peavalu, närvilisust või keskendumisraskusi.
Ajakiri Healthline pani kirja põhjused, miks võib pidevalt vaevata näljatunne, mis võib kaas tuua nii peavalu, närvilisust või keskendumisraskusi.
Enamik inimesi ei tunne näljatunnet söögikordade vahel, kuid see ei kehti kõigi kohta. Sellel on mitmeid võimalikke seletusi, sealhulgas valgu- või kiudainetevaene toit, stress või dehüdratsioon.
1. Toidus on liiga vähe valku
Söögiisu kontrollimiseks peab tarbima piisavalt valku, sest valgul on nälga vähendavad omadused, mis võimaldavad vähem kaloreid tarbida. Valkude tarbimine suurendab täiskõhutunnet, vähendades nälga stimuleerivate hormoonide taset.
2. Liiga vähe unetunde
Piisav uni on tervise jaoks äärmiselt tähtis. Magamine on vajalik aju ja immuunsüsteemi toimimiseks ning vähene uni on seotud mitme kroonilise haiguse, südamehaiguste ja vähi tekkega.
Lisaks on uni isude kontrolli all hoidja, sest aitab reguleerida isu stimuleerivat hormooni greliini. Unepuudus viib greliini taseme tõusuni, mistõttu võib unepuuduse korral tunda nälga.
Ühes uuringus keskenduti unepuuduse mõjule just toitumise osas. Selgus, et inimesed, kes magasid kehvemini, valisid 14 protsenti suurema toituportsjoni, võrreldes nendega, kes magasid öösel kaheksa tundi.
3. Ülekaalus on rafineeritud süsivesikute tarbimine
Rafineeritud süsivesikud on kõrgelt töödeldud ja neist on eemaldatud nii vitamiinid kui ka mineraalid.
Üks populaarsemaid rafineeritud süsivesikute allikaid on valge jahu, mida leidub paljudes teraviljapõhistes toitudes nagu leib ja pasta. Rafineeritud süsivesikuteks loetakse ka selliseid toite, nagu kommid ja küpsetised, mis on valmistatud töödeldud suhkrutest.
Kuna rafineeritud süsivesikutel puudub kiudaine, seedib keha neid väga kiiresti. See on ka peamine näljatunde põhjus, sest need toidud ei soodusta märkimisväärset täiskõhutunnet. Samuti põhjustab rafineeritud süsivesikute söömine veresuhkru kiiret tõusu.
4. Dehüdratsioon
Vee joomine on tervise jaoks uskumatult tähtis ja sellega on seotud mitmed eelised, sealhulgas aju ja südame tervise edendamine ning treeningtulemuste optimeerimine. Lisaks hoiab vesi naha ja seedesüsteemi tervena.
Samuti võib janu- ja näljatunnet kergesti segamini ajada, seega võib mõnikord aidata ka klaasi vee joomine.
5. Liiga palju trenni
Trenni tehes põletatakse kaloreid, see kehtib eriti siis, kui osaleda regulaarselt kõrge intensiivsusega treeningutel või tegeleda pikaajaliselt füüsilise tegevusega, nagu näiteks maratoniks treenimine.
Neil, kes regulaarselt treenivad, on kiirem ainevahetus – nad põletavad kaloreid ka puhkeolekus –, võrreldes vähese füüsilise aktiivsusega inimestega.
Sel puhul aitab kiudaineid, valke ja tervislikke rasvu sisaldavate toitude söömine. Teine lahendus on vähendada intensiivse treeningu aega või üldist treeninguintensiivsust.
6. Liiga palju alkoholi
Alkohol on tuntud söögiisu stimuleeriva toime poolest. Uuringud on näidanud, et alkohol võib pärssida söögiisu vähendavaid hormoone, nagu leptiin, eriti siis, kui alkoholi tarbitakse enne sööki või söögi ajal. Sel põhjusel võibki tunda sageli nälga, kui liiga palju alkoholi tarbida.