Enam kui 20 aastat füsioterapeudina töötanud Lauri Rannama poole pöördutakse Covid-19 levikuaastatel tavalisest rohkem mitmesuguste närvivaludega. Üha rohkem jõuab vastuvõtule noori.
Mis on põhilised probleemid, millega füsioterapeudi poole pöördutakse?
Peamiselt pöördutakse ikka mitmesuguste valusündroomidega kehas. Sagedasemad piirkonnad on alaselg, kael, õlad, puusad, põlved. Olen oma töös seadnud eesmärgiks leida valusündroomide põhjused ja sellega seoses täiendanud end lisaks manuaalteraapia ja nõelravi valdkonnas. Ehk kui kinga sees on kivi, siis tuleb see sealt kätte saada, mitte õppida sellega elama või jätta liikumata.
Paljud kurdavad seljavalu. Mis tavaliselt seljavalu põhjustab ja mida ise saab teha valu vähendamiseks?
Seljavalud on väga lai teema ja ühest retsepti lahenduseks pole. Oma praktikas puutun kokku eri põhjustega. Üks sagedasemaid on sundasenditest või traumast tingitud vaagnavöötme biomehaanika häired. Nimelt on vaagen selgroole just nagu vundament ja lihased teevad püsti seistes minimaalselt tööd, et hoida keharaskust oma toesel. Kui see vundament on viltu, siis koormus lülisammast ümbritsevatele lihastele ja sidemetele mitmekordistub. Suureneva surve tõttu lülisambale häirub lülidevaheliste ketaste toitumine, need madalduvad ja teatud liigutustel pitsub närv, mis kitsaks jäänud lülimulgust väljub. Sel juhul kipub selg püsti seistes kiiresti väsima, läheb pingesse ja võib esineda kiirguvat valu. Sel puhul aitavad vaagna biomehaanika taastamine, lihaspinge vähendamine ja lülivaheketaste toitumist ja vedelikusisalduse taastumist soodustavad harjutused.
Sundasendite korral tuleb neist asenditest sagedasti väljuda. Tihti on seljavalu teke seotud ka koormustega, mille talumiseks ei ole keha eelnevalt ette valmistatud. Näiteks talvised lumelükkamised inimestel, kes on oma keha harjutanud peamiselt istumisega. Siis on enamasti lahendus anda vigastatud piirkonnale rahu ja seejärel kergelt võimelda. Eraldi teema on muidugi stress.