
Pikkadel lennureisidel on inimesed sundasendis ning tooliserv surub põlveõndla veenile. Seetõttu aeglustub verevool südame suunas ning sellistes tingimustes võib aktiveeruda trombide teke, vahendab MTÜ tromboosiühing.
Pikkadel lennureisidel on inimesed sundasendis ning tooliserv surub põlveõndla veenile. Seetõttu aeglustub verevool südame suunas ning sellistes tingimustes võib aktiveeruda trombide teke, vahendab MTÜ tromboosiühing.
Teisalt võib trombide teket aktiveerida salongi õhurõhk, mis vastab tingimustele kõrgmäestikes.
USA haiguste kontrolli ja tõrje keskuse andmeil võivad olla trombi tekkest ohustatud aga ka need, kes reisivad rohkem kui neli tundi auto, bussi või rongiga.
Verehüübed võivad tekkida jalgade süvaveenides (pinna all olevad veenid, mis ei ole läbi naha nähtavad) reisi ajal, kuna inimene istub suletud ruumis pikka aega paigal. Mida kauem olla liikumatu, seda suurem on risk verehüüvete tekkeks. Paljudel juhtudel lahustub tromb ise. Tõsine terviseprobleem võib aga tekkida siis, kui osa trombist eraldub ja liigub kopsudesse, põhjustades veresoontes ummistuse. Seda nimetatakse kopsuembooliaks ja see võib lõppeda surmaga. Tervise kaitsmiseks ja verehüüvete tekkeriski vähendamiseks pikamaareisi ajal saab aga nii mõndagi ette võtta.
Isegi kui reisite pikka maad, on verehüüvete tekkerisk üldiselt väga väike. Riskitase sõltub reisi kestusest ja sellest, kas on muid verehüüvete tekkeriske. Enamikul inimestest, kellel tekivad reisimisega seotud verehüübed, on üks või mitu muud verehüüvete tekkeriski, näiteks:
Kui plaanite varsti pikka reisi reisida, rääkige oma arstiga, et saada lisateavet selle kohta, mida saate tervise kaitsmiseks teha. Kindlasti tuleks teada verehüüvete sümptomeid.
Umbes pooltel süvaveenitromboosiga inimestel pole sümptomeid üldse. Järgmised on aga kõige levinumad sümptomid, mis esinevad kahjustatud kehaosas (tavaliselt jalas või käes):
Kui teil tekib mõni neist sümptomitest, võtke esimesel võimalusel ühendust arstiga või kutsuga abi.
Kopsuemboolia võib esineda samuti esineda sümptomiteta, aga nendeks võivad ka olla:
Kui teil tekib mõni neist sümptomitest, otsige viivitamatult arstiabi.
Tromboosioht võib pärast pikamaareisi püsida kõrgem nädal või kaks, harva kuni kuu.
Tromboosiprofülaktikas tuleb arvestada reisija tromboosiriski.
Üldmeetmed, mida peaksid järgima kõik reisijad sõltumata oma individuaalsest riskist, on:
Allikas: MTÜ tromboosiühing