K, 6.12.2023

5 olukorda, mil seljavalu võib olla tõsise terviseprobleemi sümptom (1)

PM Tervis
Copy
Tihti on seljavalu teke seotud koormustega, mille talumiseks ei ole keha eelnevalt ette valmistatud
Tihti on seljavalu teke seotud koormustega, mille talumiseks ei ole keha eelnevalt ette valmistatud Foto: Shutterstock

Seljavalul on erinevaid põhjuseid ning mitte alati pole see seotud vigastuse või ülekoormusega.

Seljavalu võib olla äge, krooniline, aeg-ajalt korduv ning esineda kõikjal selgroo ümbruses. Enamik seljavalusid on ägedad ning põhjustatud traumast, kehvast rühist või ülekoormusest. Sageli leevenevad need paari päeva või nädala jooksul ning pole seotud mingi haigusega. Siiski on seljavalu puhulgi erandeid.

Mõnikord ei pruugi seljavalu olla konkreetne seisund, vaid mingi muu probleemi sümptom. Health24 reastab viis olukorda, mille tunnus võib olla püsiv seljavalu.

Teatud vähivormid. Seda haigust esineb küll harva, kuid seljavalu võib olla luukasvaja üks sümptomeid. Tuim, kuid püsiv seljavalu võib viidata selgroo, käärsoole, pärasoole või munasarjade kasvajale, kuid valu esinemine tähendab, et vähk on kehas juba levinud ning inimene kogeb tõenäoliselt ka muid sümptomeid. Kui mingi trauma, ülekoormus ega muu põhjus seljavalu esinemist ei selgita, tuleks rääkida sellest arstile.

Anküloseeriv spondüliit. Tegu on kroonilise põletikuga, mis mõjutab kogu organismi, kuid peamiselt lülisammast, põhjustades alaseljavalu ja lülisamba liikuvuse vähenemist. Püsiv seljavalu ongi üks selle haiguse esimesi märke, sest põletik suureneb ennekõike selgroo alaosas. Põletik põhjustab ka selja jäikust, eriti ilmneb see pärast pikka puhkeaega. Kui seisund progresseerub, liigub jäikus selgroos aina üles, kaela poole.

Seljaaju infektsioon. Selle võib põhjustada nii bakter kui ka seen ja see võib juhtuda kas juhuslikult või muu protseduuri käigus. Rohkem on ohustatud nõrga immuunsüsteemi või toitainepuudusega inimesed. Lisaks valule võivad teiste sümptomitena esineda peavalu, kaela kangus, külmavärinad ja palavik – nende puhul on oluline otsida arstiabi.

Valu neerudes. Seljavalu aetakse vahel sassi neeruvaluga, sest neerud paiknevad kohe alaselja juures. Sel puhul on aga tegu sügavama valuga, mida on tunda ribide kohal. Valu neerudes võivad põhjustada näiteks kuseteede infektsioonid, neerukivid või neerude infektsioon, veel võivad esineda põie valulikkus, probleemid urineerimisel, iiveldus ja oksendamine.

Osteoartriit. See haigus tekib siis, kui liigese ja luu vaheline kõhr on läinud põletikuliseks, hakanud kuluma ning valu põhjustama. Osteoartriit hakkab tekitama seljavalu ja jäikust, kui see on haaranud lülisamba lülivahekettaid.

Millal peaks seljavalu või -vigastusega pöörduma arsti poole?

  • Kui tekib äkitselt kõrge palavik.
  • Kui alakehas on tuimus ja/või esineb kusepidamatust – see võib viidata närvikahjustusele.
  • Kui oled õnnetuses viga saanud ning on luumurru kahtlus.
Kommentaarid (1)
Copy

Märksõnad

Tagasi üles