Scripps Researchi teadlased leidsid, et apremilast (Otezla®) võib raske alkoholisõltuvusega inimeste alkoholitarbimist enam kui poole võrra vähendada.
Sõltlastega tehtud uuring näitas, et apremilast, mille USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) on heaks kiitnud psoriaatrilise artriidi ja teatud suuhaavandite raviks, vähendab ka raske alkoholisõltuvusega inimeste alkoholitarbimist enam kui poole võrra. Oregoni ülikooli (OHSU) jt. teadlased näitasid ka, et hiirtel muudab apremilast aktiivsust ajupiirkonnas, mis on teadaolevalt seotud alkoholismiga.
«Oleme väga põnevil, et leidsime ravimi, millel on nii suur mõju alkoholitarbimisele ning millel on samaaegselt nii hea talutavus ja ohutus,» ütleb kaasautor ja Scripps Researchi Pearsoni alkoholi- ja sõltuvusuuringute keskuse direktor Barbara Mason.
Umbes 29,5 miljonist alkoholisõltlasest ameeriklasest saab mingitki ravi vaid 10 protsenti ja veelgi väiksemale osale määratakse sõltuvuse raviks ravimeid. Eestis on hinnanguliselt 50 000 – 60 000 inimest, kellel on alkoholisõltuvus. Neile lisanduvad alkoholi kuritarvitajad. Andmeid selle kohta, kuipalju neist ravimitega sõltuvusravi saavad, on olematud.
Riiklikult rahastatud alkoholitarbimise bioloogia uurimise koostöökonsortsiumi INIA-NeuroImmune kaastöötajad määratlesid apremilasti ravimiks, mis võib ravida rasket alkosõltuvust. Teadaolevalt blokeerib ravim PDE4-na tuntud molekuli, mis mängib olulist rolli nii immuun- kui ka ajurakkude funktsioonis. Kuigi ravimi kasutamine psoriaasi ravis on tingitud selle mõjust immuunsüsteemile, näitasid hiirtel ja inimestel tehtud teaduslikud uuringud, et PDE4 blokeerimine ajus võib vähendada alkoholitarbimist.
Fosfodiesteraas-4 inhibiitoril ehk PDE4 inhibiitoril on teadaolevalt pikaajalist mälu parandav, ärkvelolekut soodustav, närvirakke kaitsev ja põletikuvastane toime. Sellest tulenevalt on PDE4 inhibiitoreid uuritud mitmesuguste haiguste, sealhulgas kesknärvisüsteemi häirete, nagu kliinilise depressiooni, ärevushäirete, skisofreenia, Parkinsoni, Alzheimeri, hulgiskleroosi, ADHD, Huntingtoni tõve, insuldi, autismi ja isegi ajukasvajate ravi seisukohalt.