N, 23.03.2023

Trombiohtu suurendab üllatav tegur

PM Tervis
Trombiohtu suurendab üllatav tegur
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jalgade eest peab hoolitsema.
Jalgade eest peab hoolitsema. Foto: Elmo Riig / Sakala

Öösel vähem kui viis tundi magamine on seotud 74 protsenti suurema tõenäosusega haigestuda perifeersete arterite haigusesse, seda võrreldes seitsme kuni kaheksa unetunniga, selgus ajakirjas European Heart Journal avaldatud uuringus.

«Meie uuring näitab, et öösel seitse kuni kaheksa tundi magamine on hea harjumus perifeersete arterite haiguse riski vähendamiseks,» ütles Medical Xpressis uuringu autor dr Shuai Yuan Stockholmi Karolinska instituudist.

Rohkem kui 200 miljonil inimesel kogu maailmas on perifeersete arterite haigus, mille korral jalgade arterid on ummistunud, piirates verevoolu ja suurendades insuldi ja südameinfartki riski.

«Ebapiisavat öist und ja päevaseid uinakuid on varem seostatud suurenenud riskiga haigestuda koronaararterite haigusesse, mis on sarnaselt perifeersete arterite haigusele põhjustatud ummistunud arteritest. Lisaks on unehäired perifeersete arterite haiguse kaebuste hulgas kõige olulisemad. Andmed uneharjumuste mõju kohta haigusele ja vastupidi on piiratud ning meie uuringu eesmärk oli see tühimik täita,» ütles dr Yuan.

Uuringus osales üle 650 000 osaleja ja see viidi läbi kahes osas. Esiteks analüüsisid teadlased une kestuse ja päevase uinaku seoseid perifeersete arterite haiguse riskiga. Teises osas kasutasid uurijad geneetilisi andmeid, et viia läbi randomiseeritud kontrollitud uuringuid, mida nimetatakse Mendeli randomiseerimiseks, et uurida põhjuslikku seost.

«Vaatlusanalüüse piirab vastupidine põhjuslikkus – see tähendab, et kui leitakse seos uneharjumuste ja perifeerse arterite haiguse vahel, ei saa me olla kindlad, kas uneharjumused põhjustasid haiguse või haigus mõjutas uneharjumusi. Mendeli randomiseerimine on tugev meetod põhjuslikkuse hindamiseks ja annab tulemuste osas suurema kindlustunde,» ütles dr Yuan.

Märksõnad
Tagasi üles