L, 3.06.2023

Kuidas ennetada kevadistel aiatöödel tekkivat seljavalu?

PM Tervis
Facebook Twitter
Comments
Kevadised aiatööd võivad tuua kaasa seljavalu.
Kevadised aiatööd võivad tuua kaasa seljavalu. Foto: Shutterstock

Kevade saabumisega suureneb ka aias tehtavate toimetuste hulk. Spordiklubis treenimine ja aias rügamine ei anna seljale aga võrdselt samasugust koormust. Nii võibki juhtuda, et märkamatult valutab meil hommikul selg. Confido Meditsiinikeskuse kiropraktik Gerly Truuväärt annab 6 soovitust seljavalu ära hoidmiseks ja leevendamiseks.

1. Väikesed muudatused argielus annavad kokku märgatava mõju. Aja oma igapäevatoimetused korda jalgsi – mine tööle ja kohtumistele kõndides, eelista alati treppe liftile, pärast tööd ja vabal ajal veeda aega õues. Nii hoiad oma lülisamba heas vormis.

2. Jälgi riietust. Pane selga riided, mis ei aja sind higistama. Alati jälgi põhimõtet, et pigem olgu pisut jahe kui seljas liiga palju riided, sest kehatemperatuuri saab alati kerge füüsilise koormusega tõsta.

3. Tee töökohal istudes pause iga 30-40 minuti järel, et muuta oma keha liikumismustrit. Kuula näiteks lemmiklugu ning tantsi, kõnni tagurpidi, tee mõned kükid, kätekõverdused või vastu seina rühiharjutusi. 

4. Igasugune sundasend on seljale koormav. Istumine iseenesest ei ole kehale halb. Selga koormab aga igasugune sundasend, ka näiteks pikalt seismine või võimlemispallil istumine. Mõtle liikumisele pigem kui heale võimalusele anda igasugustele lihastele erinevat koormust.

5. Vee joomine on rohkemat kui moetrend. Liikuva ja valuvaba keha heaks on ülioluline igapäevane piisavas koguses vee tarbimine. Kuigi soovitatav on juua kaheksa klaasi ehk ligi kaks liitrit vett päevas, pole see norm mõeldud igaühele. Palju oleneb veel elustiilist, toitumisharjumustest, kehatüübist ja töö iseloomust.

6. Võta aega korralikuks lõunasöögiks. Õige, mitmekesine toitumine annab kehale piisavalt mikrotoitaineid, et toetada terve luustikku ja lihaskonna toimimist. Ürita vältida jooksu pealt võileiva ampsamist, vaid võta aega, et süüa korralik tasakaalustatud lõuna. Kui on kiire, siis ebatervisliku näksi söömise asemel joo pigem vett. Kord aastas tasub lasta testida mineraalainete ja vitamiinide taset oma kehas, mille põhjal saab menüüd korrigeerida või vajadusel toidulisandeid juurde võtta.

Truuväärt paneb südamele, et olgu seljavalu nõrk või tugev, seda ei pea kannatama. Mõistlik on abi saamiseks pöörduda koheselt füsioterapeudi või kiropraktiku poole.

Allikas: Confido blogi

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles