L, 3.06.2023

Avastati lihtne viis kaalu kaotada isegi siis, kui suhkru ja rasvaga edasi patustada

PM Tervis
Facebook Twitter
Comments
Mõõdulint.
Mõõdulint. Foto: SHVETS production / Pexels

Texase ülikooli San Antonio terviseteaduste keskuse teadlased on välja töötanud ravimi, mis aitas hiirtel ära hoida kaalutõusu ja ebasoodsad muutused maksas, vaatamata sellele, et neid nuumati kogu elu jooksul kõrge suhkru- ja rasvasisaldusega lääneliku toiduga.

«Kui anname seda ravimit hiirtele lühikest aega, hakkavad nad kaalust alla võtma. Nad kõik muutuvad saledaks,» ütles terviseteaduste keskuse meditsiiniprofessor Madesh Muniswamy pressiteates. Uuring avaldati mainekas ajakirjas Cell Reports.

Esmalt uuriti hoopis seda, kuidas magneesium mõjutab ainevahetust ehk energia tootmist ja tarbimist rakkudes. See energia aitab kehal toimida.

Magneesiumil on hea tervise tagamisel palju rolle, see aitab ka reguleerida veresuhkru ja vererõhu taset ning on oluline luude ülesehituses. Kuid teadlased tuvastasid, et liiga palju magneesiumi aeglustab energia tootmist mitokondrites, mis on rakkude nii-öelda elektrijaamad.

«See tõmbab piduri peale, see lihtsalt aeglustab,» ütles doktorant Travis R. Madaris, uuringu kaasautor.

Magneesiumi transporti mitokondritesse soodustava geeni MRS2 «kustutamine» põhjustas elektrijaamades tõhusama suhkru ja rasva ainevahetuse. Tulemus: kõhnad terved hiired.

Närilistel ei ilmnenud ka rasvmaksahaigust, mis on kehva toitumise, rasvumise ja II tüübi diabeediga seotud tüsistus.

Ravim, mida teadlased nimetavad CPACCiks, saavutab sama. See piirab magneesiumi ülekandmist raku elektrijaamadesse. Katsete tulemus oli jällegi sama: kõhnad terved hiired. Texase ülikool on esitanud kõnealusele sünteesitud väikesemolekulilisele ravimile patenditaotluse.

Hiired toimisid pikaajalise toitumisstressi näidissüsteemina – selle põhjustas kaloririkas, suhkrune ja rasvane toit. Sellise toitumise tuttavad tagajärjed on ülekaalulisus, II tüübi diabeet ja südame-veresoonkonnatüsistused.

«Mitokondriaalse magneesiumisisalduse vähendamine leevendas pikaajalise toitumisstressi kahjulikke mõjusid,» ütles kaasautor dr Manigandan Venkatesan.

«Need leiud on mitmeaastase töö tulemus,» ütles Muniswamy. «Ravim avaldab suurt mõju, mis võib vähendada kardiometaboolsete haiguste, nagu südameinfarkt ja insult, riski ning vähendada ka maksavähki haigestumist, mis võib järgneda rasvmaksahaigusele. Jätkame selle arendamist.» Teadlased loodavad muuta ravimi kunagi laialdaselt kättesaadavaks, see eeldab aga ka edukaid uuringuid inimestega.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles