Paigalolek ei ole vaid Eesti probleem
Paraku on liikumisvaegus globaalne probleem. 2018. aasta Eurobaromeeter ütleb, et me peame vanemaealistele rohkem rõhutama liikumise tähtsust. «Kui nad leiavadki aega, siis sageli mõtlevad nad hoopis: oi, mul on haigused, ma ei või. Või et ma olen vanem inimene ja mulle pole see või teine lubatud. Või siis muretsevad, et ei sobi spordiklubis noorte sekka. Eelarvamusi on nii vanematel inimestel kui treeneritel,» ütleb arst. Arvud toetavad: kui noortest meestest (vanuses 15–24) spordib 62 protsenti, siis vanusegrupis 55+ on sama arv vaid 30. Langus on märgatav!
«Teine mõte: hooldekodud, kus võiks olla teadlik suunitletud liikumistegevus,» lisab dr Sooba. «Liikumistegevust saab teha istudes, saab ka lamades.» Igaühel tuleb vaid leida endale meelepärane tegevus ja palju abi on siin inimestest, kes seda aitaks koordineerida nii hoolekodudes kui ka näiteks töökohtadel.
Kuidas pihta hakata?
Kui inimene on olnud täiesti passiivne või on ta põdenud haigusi, siis tulebki alustada madalama intensiivsusega ja lühema trenniga. Enim on vaja aeroobset liikumist – et pulss ja hingamine kiireneks.
«Meie kehakeemiakombinaat ja ainevahetus hakkavad tööle, see on tähtis südameveresoonkonnale ja verevarustusele. Südame seisund paraneb, veri käib rohkem ringi, südame pumbajõudlus paraneb, väiksed veresooned jalgades jm saavad rohkem verd, tekivad varukapillaarid, veresooned ei lähe umbe, sest liikumine on kasulik veresoone seinale kleepuva n-ö halva kolesterooli langetamisel. Liikumine langetab ka veresuhkrut, mis omakorda mängib rolli veresoonkonna tervise juures ning lisaks aitab langetada kehakaalu. Eesmärgiks võiks võtta isegi üks tund liikumist päevas vähemalt viiel päeval nädalas,» soovitab arst.
Muidugi mängib rolli ka lihastreening, aga mahu poolest peaks aeroobset olema rohkem: kõndimine, jalgratas, ujumine, tantsimine, suusatamine, ka juba mainitud koristamine. Lihastrenni on aga vaja teha aeroobsest vähem, 2–3 korda nädalas samale piirkonnale, puhkepausidega. Koormustase sõltub siin inimese võimekusest ja küsimus pole vanuses. «Kahju, et meie spordiklubides pole rühitrenni, venitus- ja rühitrenn võiks olla töökohtadel ja spordiklubides,» unistab dr Sooba.