Vaginaalse valu põhjused
Menopausijärgne tupevalu on sageli tingitud konkreetselt östrogeeni puudumisest, kuid on ka teisi, tavaliselt avastamata ja ravimata põhjuseid, miks seks võimatuks muutub, ütles Streicher. Nende hulka kuuluvad posthüsterektoomia probleemid; vähiravi (keemiaravi, kiiritus, kirurgia); punane lame sammaspool ehk Lichen planus (mittenakkav, lillakad sügelevad sõlmed nahal, õhuke nahk) ja muud häbemehaigused; vaagnapõhjalihaste probleemid; artriit ja muud luu- ja lihaskonna probleemid; vaagnaelundite läbivaje ja sugulisel teel levivad infektsioonid.
Paljud üle 50-aastastest naistest on vallalised ja neil on võimalus leida uus seksuaalpartner. «Naiste seksuaalsus pärast 50. eluaastat on marginaliseeritud ja günekoloogiline abi ei ole prioriteediks, hinnatud ja seda isegi ei soovitata,» ütles Streicher.
Miks naisi ei hinnata ja nende seisundit ei ravita?
Vaatamata olemasolevatele ravimeetoditele jääb düspareunia sageli erinevatel põhjustel avastamata. Esiteks ei käi enamik Ameerika naisi pärast menopausi läbimist enam günekoloogi juures, ütles Streicher. Teiseks ei räägi naised sageli oma esmatasandi arstidega valuliku seksi teemal ja kui nad seda teevad, pole enamikul arstidel nende probleemidega tegelemiseks vajalikku ettevalmistust, kuna neid ei ole koolitatud selles eas naistel düspareuniat õigesti hindama või ravima. Kolmandaks on seksuaalfunktsioon teiste tõsiste terviseprobleemidega naistel sageli madala prioriteediga.
2004. aasta küsitluses, milles osales enam kui 1000 keskealist naist, oli 98 protsendil vähemalt üks seksiteemaline mure, kuid vaid 18 protsenti arstidest käsitles seda teemat. See kehtib eriti postmenopausis naiste kohta, kes ei ole teadlikud, et lahendused on kättesaadavad ja otsivad harva abi selle kaebuse korral.