Kolm aastat tagasi kuulutas Maailma Terviseorganisatsioon WHO välja COVID-19-pandeemia. Hukkusid kümned miljonid inimesed ning globaalne majandus ja inimsuhted pandi tõsiselt proovile. Ülevaates on keskendutud probleemidele, mida pandeemia on kaasa toonud, ning võimalikele õppetundidele, mida neist teadmiseks võtta.
Probleemid jagunevad kolme suurde rühma, mis on väga erinevad nii tekkepõhjuste kui ka võimalike lahenduste poolest.
Esiteks probleemid, mis ei pruugi olla lihtsad, ent millel on konkreetsed lahendused, näiteks uute ressursside lisamine või töötingimuste parandamine.
Teise rühma kuuluvad probleemid, mis on seotud valeinformatsiooni aktiivse levikuga, puudutab see siis viiruse leviku vastu kehtestatud kaitsemeetmeid või vaktsiinide efektiivsust. Sellised probleemid ei ole ajaloos uued, ent neile annab tugeva võimenduse tänapäeva sotsiaalmeediakanalite kasutamine.
Kolmanda probleemide ringi moodustavad niinimetatud nurjatud probleemid, mille lahendused on väga komplekssed või puuduvad need hoopiski. Ometigi on nad olemas ning nendega peab tegelema.
11. märtsil 2020 kuulutas Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) välja SARS-2 viirusest põhjustatud COVID 19-pandeemia. Päev hiljem kehtestati Eestis eriolukord. Sellele järgnenud kolme aasta jooksul on maailmas COVIDi tõttu surnud ametlikult 6,7 miljonit inimest, ent tõenäoliselt on see arv palju suurem, ulatudes kuni 20 miljonini. Suurusjärgu poolest on see juba võrreldav niinimetatud Hispaania gripi pandeemia umbes 50 miljoni ohvriga aastatel 1918–1920.
Märtsist 2021 hakati eristama neid patsiente, kes olid COVID-positiivsed ja haiglasse jõudnud muude haigustega, nendest, kes hospitaliseeriti just raske COVIDi tõttu. Eestis oli tänavu 24. jaanuari seisuga registreeritud kokku 613 507 COVIDi-juhtu ja 2904 surma. Eesti statistikaameti peetav elanike surmade andmebaas näitab, et nii 2021. kui ka 2022. aastal oli surmade arv oluliselt suurem kui viimase kümne aasta keskmine.
Eelkõige tänu vaktsiinidele, mis jõudsid Eestisse 2020. aasta lõpul, on suudetud oluliselt vähendada raskeid haigestumisi ja ära hoida palju surmasid. Sellele lisandusid mitmed rahvatervishoiu meetmed (maskid, isolatsioon, suurte kogunemiste piiramine jms), mis ehkki üksikult võetuna ei olnud kaugeltki mitte sajaprotsendilise tõhususega, aitasid üheskoos oluliselt vähendada haigestumist ja haiglate koormust.