6 nõuannet, kuidas perepuhkuse ajal tülisid vältida

, Andragoog, Eesti Teadvelolekukoolitajate Liidu tegevliige
Uuendatud 28. juuni 2024, 09:57
Copy
Peretüli
Peretüli Foto: Shutterstock

Suvi ja puhkuste periood on aeg, mil võetakse ette ühine pereretk või puhkus. Teinekord juhtub aga, et kauaoodatud vabaduse ja puhkuse asemel saab perega koos veedetud ajast suur tülide allikas, kus kõik on õnnetud, kisklevad omavahel ning puhkamisest ja toredatest plaanidest ei tule midagi välja. Siin on kuus nõuannet, et veeta perega mõnus puhkus ja mida teha siis, kui tüli on lahvatanud.

Puhkus tähendab enamasti häid emotsioone – uusi elamusi, avastusi, seiklusi, vabadust ja mis peamine – puhkamist! Puhkamine võib endas kätkeda erinevaid tegevusi, aga teinekord on hea ka niisama olla, ilma midagi tegemata.

1. Enne kui puhkusele lähed – jaga ootusi puhkusele perega

Perepuhkust planeeritakse reeglina kaua ette ja see ei tule üleöö. On igati mõistlik püüda arvestada kogu pere vajaduste ja soovidega ning kindlasti ei tohiks ära unustada perepuhkuse peamist eesmärki – veeta koos mõnusasti kvaliteetaega.

Perepuhkus ei peaks kindlasti olema selline, et vanemad veavad lapsi vastumeelselt ühest kohast teise, samuti ei peaks see olema ainult lastest lähtuv. Kui lapsed on juba suuremad, saavad nad ise uurida, mida tahaksid näha ja kogeda. Ütleme näiteks, et võtate ette perereisi Poola – igaüks saab leida üles just selle koha, mida ta tahaks külastada. Võib-olla osa perest soovib külastada veeparki, teine mõnda muusemi või kindlust ning kolmas tahaks lihtsalt ühte rannapäeva. Kui igaüks on oma ootused selgelt välja öelnud ja nendega on arvestatud, siis on ka kompromissid mitte nii meelepäraste tegevuste puhul kergemad tulema.

Mõtle läbi, mis on teie reisi eesmärk ja mida soovid perereisiga saavutada. Kas on sellised tegevusi, mis sobivad kõigile? Kas leiad (ja vajad) ka üksi olemise aega? Piiride seadmine ja erisustega arvestamine võib aidata kaasa rahumeelsemale puhkusele.

2. Kui tüli on lahvatanud – pea pausi ja reflekteeri

Ärrituse kerkides võid alati võtta kasutusele rahunemise tehnikad – näiteks hingata viis korda sügavalt sisse ja välja, kasutada mõnda meditatsioonipraktikat, teinekord on hea astuda lihtsalt paar sammu eemale. See võib muidugi olla keeruline, kui oled perega koos ühes kitsas ruumis, aga sa võid alati öelda, et sul on vaja väikest pausi, ehk saab auto kinni pidada või saad korraks minna välja jalutama.

Astudes korraks olukorrast eemale, on see hea võimalus refleksiooniks – ehk mõelda läbi, mis just juhtus, kuidas mina reageerisin ja mis mind käivitas. Kuidas teine inimene minu öeldu vastu võttis? Ja mida me mõlemad sellest olukorrast saime?

Võttes vaatleja positsiooni, saad astuda välja hinnangute andmisest ning vaadata olukorda nii, nagu see päriselt on, ilma süüdistamisteta,  hukkamõistuta, halvakspanuta. Vaadates olukorda nii, nagu see on, vaatleja positsioonilt, annab see võimaluse minna rahumeelsemalt olukorraga edasi ning vältida edasist tülitsemist.

3. Väldi süüdistamist

On küllalt suur tõenäosus, et perepuhkuse ajal te siiski lähete ühel hetkel omavahel tülli. Kui see juhtub, on oluline, et kedagi ei süüdistata ega häbistata. Pea meeles, et see on sinu pere ning igaühte neist tuleb austusega kohelda.

Tüli põhjusi võib olla igasuguseid, tihtipeale on aga põhjus väsimus. Uute elamuste loomine on kindlasti lõbus, aga võib olla (eriti väikelastele) ka väga väsitav. Ja siinkohal ei aita kindlasti kaasa kellegi süüdistamine, vaid proovi olukorrale pigem läheneda heasoovlikkusega. Selliselt olukorda lahendades on küllalt suur tõenäosus, et tüli saab kiiresti lahendatud ning tore perepuhkus jätkub.

4. Nutiaeg – mõni tüli (ja mitte ainult puhkuse ajal) tekib nutiseadmete pärast

Sageli nõuame lastelt, et nad ei oleks nii palju telefonis ega kasutaks mõnd muud seadet, aga kui tõele näkku vaadata, siis on ka paljud täiskasvanud suure osa ajast nutimaailmas. Ehk on siin paslik leida kompromiss, millal saab nutivahendeid kasutada ja millal ollakse kohal üksteise jaoks. Võttes aega oma pere jaoks ning nendega päriselt vesteldes, saame luua sideme pereliikmete vahel. Ilmselt on ka ebarealistlik kõik nutivahendid ära keelata ja olla koos pahurate pereliikmetega.

Igaühel las olla oma kindel nutiaeg ja aeg, mis pühendatakse pereliikmetele. Oluline on nii vanematel kui lastel meeles pidada, et kui kompromisskokkulepe on tehtud, tuleb sellest ka kinni pidada.

5. Leia tasakaal seiklemise ja puhkamise vahel

Perepuhkust planeerides võib olla soov kõigile meelepäraseid tegevusi teha, aga siingi tuleb olla tähelepanelik üleplaneerimise osas, eriti kui perepuhkust planeerib üks inimene, kes üritab teistelt küsimata kõigi soove aimata. Pea meeles, et puhkusele minnes ei ole mõtet planeerida tegevusi igasse minutisse.

Perepuhkuse teevad enamasti tähendusrikkaks koos meeldivalt veedetud hetked. Olenemata sellest, kas need olid ühised lõunad, rannaskäik või millegi külastamine. Loodud tunne jääb kestma. Harvardi ülikooli psühhiaater ja sotsiaalteadlane dr Omar Sultan Haque selgitab, et mälu loob lihtsatest vestlustest, naerust ja koos veedetud ühisest ajast nostalgilise tähenduse – isegi kui kogemused olid lihtsad või isegi vihale ajavad.

6. Halda stressitaset ja jäta kõigile ruumi

Puhkuse ajal on ees ootamas palju toredaid hetki, aga mõni neist ei puugi siiski olla nii meeldiv ja võib isegi marru ajada. Mida siis teha, et hoida oma stressitase normis ja mitte lahvatada oma pereliikmete peale. Siin saad taas teadvelolekutehnikad appi võtta ja märgata seda, mis su kehas ja meeles toimub. Märgates, millal ärritus hakkab tekkima, on sul juba võimalus sellega tegeleda, selle asemel et lasta stressil koguneda ja ühel hetkel lahvatada. Mõtle läbi, mis on just sinu puhul need tegevused, mis toetavad sinu rahunemist ja aitavad olla tasakaalus.

Olles näiteks perega autoretkel, on küllalt suur tõenäosus, et lapsed lähevad pikast autos istumisest omavahel tülli, eriti kui nad peavad omavahel asju jagama. Mõtle läbi, kui pikka maad on korraga võimalik läbida ja kui sageli on vaja teha peatuseid. Olles sihtkohta (või ööbimiskohta) jõudnud, vaata, et kõigil oleks võimalus olla nii-öelda «oma nurgas». Me kõik vajame vahepeal oma ruumi ja omaette aega, see kehtib nii laste kui täiskasvanute puhul.

Teinekord ei pruugi sihtkoht, kuhu on jõutud, olla iga pereliikme huviobjekt. Siis ei tasu sundida neid selles osalema ja võib-olla lubadagi neil lihtsalt autos olla. Olles eelnevalt kokku leppinud ootused ja soovid, nii nagu artikli alguses kirjeldatud, ei maksa solvuda, kui pereliige soovib sinule meelepärasest tegevusest kõrvale jääda.

On küllalt suur tõenäosus, et perereisi ajal tuleb tülisid ette, aga nende suurus ja sagedus on midagi, mida saad ehk nende nõuannete abil hoida võimalikult väiksena. Perega kvaliteetaja veetmine on väga oluline – see aitab luua sidet pereliikmete vahel, loob ühiseid mälestusi ja õnnelikke hetki. Omavaheline suhtlus ja plaanidest rääkimine aitab kindlasti tülide tekkimise tõenäosust vähendada.

Tagasi üles