Üheks põhjuseks, miks diivanil uinumine tundub lihtne, on unesurve ehk normaalne väsimine päeva jooksul. See viitab bioloogilisele vajadusele une järgi. Mida kauem on päeva jooksul ärkvel oldujd, seda suurem on unesurve.
Teiseks loogiliseks teguriks võib olla bioloogiline kell ehk ööpäevane rütm.
Samuti mõjutab ka ümbruskond diivanil uinumist. Võibolla olete just enne diivanile lesimist söönud või on toatemperatuur liiga soe. Loomulikult on suureks uinutavaks teguriks ka toas olev hämar valgus ja taustal käiv telesaade. Kõik need eelnevalt mainitud tegurid on ideaalseteks võimalusteks diivanil uinumiseks.
Päeva lõpuks on unesurve tugev ning teie bioloogiline kell annab märku, et aeg on magama minna. Juba selle tõttu tundub meie ümbruskond olevat siis hubasem, mugavam ja uinutavam.
Kui olete enne voodisse minekut diivanil uinaku teinud, on teie unesurve tõenäoliselt palju madalam, kui see oli enne uinakut. Unenõustajad soovitavad jätta päevasesse aega 16 ärkveloleku tundi, sest üle selle võib uinumine osutuda raskeks.
Kui olete diivanil tukastanud ainult viis minutit, ei pruugi teil voodis uinumisega probleeme tekkida. Küll aga, kui uinak on osutunud tunniajaseks, võivad lood olla teistsugused.
Samuti võivad uinumist mõjutada unetsüklid. Enamik unetsüklitest kestab 90 minutit. Need algavad kergest unest, lähevad üle sügavale unele ja lõppevad taas kerge unega. Kui ärkamine toimub sügava une ajal, võib voodisse minnes uinumine tunduda lihtsam, kuna enesetunne on siis uimane. Kui ärkamine toimub kerge une faasi ajal, võib voodis uinumine osutuda jällegi raskemaks.