Äkilise südameseiskumise sümptomite äratundmine ja nendele kiire reageerimine võib oluliselt parandada inimese ellujäämise võimalusi. Kui elustamisvõtteid kasutatakse kohe peale südameseiskumist, on sellest ainuüksi kümme protsenti edu äkksurma taastamise korral. Kui aga rakendada sellises olukorras elustamisvõtteid koos AED-ga, suureneb ellujäämise määr 50 protsendini.
Kuidas käituda südameseiskumise olukorras?
Kui inimene kukub kokku, ei reageeri, hingamine on raskendatud ja esinevad kohinad ja krambihood, tuleb olukorrale kiirelt reageerida, helistades hädaabi numbrile ning järgida dispetšeri juhiseid. Võimalusel otsige ja kasutage AED-d võimalikult kiiresti, et taastada südame normaalne rütm.
AED-d on efektiivsed ainult siis, kui need on kättesaadavad, töökorras ja neid osatakse õigesti kasutada. Mitmesugused organisatsioonid Eestis, nagu ka välismaal, varustavad koole, ühiskondlikke ruume ja noortespordiliigasid AED-dega, sealhulgas pakkudes vahendite komplekte ja koolitusi.
Teadvustades äkilist südameseiskumist ja tagades laialdase juurdepääsu AED-dele, saame paremini kaitsta sportlaste südameid ja füüsilise tegevuste üldist ohutust kõigil tasanditel.