Jooksulint, trenažöör, sõudemasin: milline on parim valik kodus treenimiseks?

Jaana Otsa
, Ajakirjanik
Copy
Kodused treenimiseks mõeldud vahendid.
Kodused treenimiseks mõeldud vahendid. Foto: Pexels

Kardio, lühend sõnadest kardiovaskulaarne treening, viidates mis tahes rütmilisele kehalisele tegevusele, suurendab südame löögisagedust ja hingamist, nii et süda ja kopsud saaksid töötavatesse lihastesse hapnikku toimetada. Inimesed teevad seda sageli kaalu langetamiseks, mis on seotud mitmesuguste tervisega seotud eelistega, sealhulgas südamehaiguste, insuldi ja kukkumise riski vähendamisega. 

Maailma Terviseorganisatsioon soovitab nädalas teha vähemalt 150 minutit mõõduka või 75 minutit intensiivse intensiivsusega kardiotreeningut. 

Kardioga tegelemiseks on võimalusi palju, alates meeskonnaspordist kuni rattaga tööle sõitmiseni, lõpetades sörkjooksuga. Kui on võimalusi investeerida mõnda seadmesse, saab kardiotreeningut teha ka kodus. 

Jooksulint, trenažöör ja sõudemasin on kõige populaarsemad kardioseadmed, mis on tavalises jõusaalis leitavad ja mida saab ka endale koju soetada. 

Jooksulint 

Jooksmine kasutab enamikke meie peamistest lihasgruppidest ja põhjustab seetõttu südame löögisageduse ja energiakulu suuremat tõusu võrreldes muude tegevustega, näiteks nagu rattasõit. 

Boonusena, kuna jooksulindil jooksmine eeldab enda kehakaalu toetamist, aitab see ka üles ehitada meie luid, hoides need tugevana. See muutub veelgi olulisemaks vanemaks saades, kuna vananedes suureneb risk haigestuda sellistesse haigusseisunditesse nagu osteopeenia ja osteoporoos, mille puhul on luude tihedus vähenenud. 

Kuid jooksulint ei pruugi kõigile sobida. Jooksmise raskust kandev olemus võib süvendada valu ja põhjustada turset inimestel, kellel on levinud liigesehaigused, näiteks nagu osteoartriit. 

Samuti vajab jooksulint tõenäoliselt suuremat hooldust ja võib võtta palju ruumi. 

Statsionaarne jalgratas

See on samuti üks mugavamaid vahendeid oma kardioeesmärkide saavutamiseks. Jalgratta õige seadistamine on ülioluline mugavuse tagamiseks ja vigastuste ohu vähendamiseks. 

Kuigi rattasõidul on märkimisväärne kasu südame-veresoonkonna ja ainevahetuse tervisele, ei ole see raskust kandev, kuid see ei too luudele nii palju kasu kui kõndimine ja jooksmine. Teisest küljest pakub see suurepärast kardiotreeningut liigeseid koormamata. 

Sõudemasin

Kui soovite saada parimat kardiotreeningut võimalikult lühikese aja jooksul, võib olla sõudemasin mõeldud just teile. Kuna sõudmine nõuab kõigi oma peamiste lihasrühmade, sealhulgas ülakeha kasutamist, peavad teie teie süda ja kopsud töötama isegi rohkem kui jooksmisel ja rattasõidul, et töötavatesse lihastesse hapnikku viia. See tähendab, et sõudmise ajal kulutatud energia on võrreldav jooksmisega ja suurem kui rattasõidul. 

Kuid enne, kui kiirustate uut sõudemasinat ostma, peate kaaluma kahte küsimust. Esiteks on sõudmise tehniline väljakutse vaieldamatult suurem kui jooksmisel või rattasõidul, kuna sõudmisoskus on tavainimesele sageli vähem tuttav. Head sõudmistehnikat tuleks tunda eelkõige jalgades, mitte kätes ja seljas. 

Teiseks ei kanna sõudmine raskust, mida teeb jooksulint – kuigi on tõendeid, et see võib siiski suurendada väiksemal määral luutihedust. Sellegpoolest, nagu ka rattasõidu puhul, pakub sõudmine liigesesõbralikumat võimalust neile, keda kimbutavad liigesevalud ja kes soovivad siiski hoida oma südant ja kopse tervena. 

Milline on parim valik? 

See sõltub teie eesmärkidest, hetkesest tervislikust seisundist ja, mis kõige tähtsam, sellest, mis teile kõige rohkem meeldib. Seega, valida tuleb see varustus, mis on teile kõige meeldivam, kuna nii on garanteeritud, et jääte seda pikemas perspektiivis ka regulaarselt kasutama. 

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles