Skip to footer
Saada vihje

Kardioloog avaldab, mis tegevus on südame tervise jaoks kõige olulisem

Artikli foto

Südame tervise hoidmiseks on mitu viisi. Kardioloogi ning TalTechi professori Margus Viigimaa sõnul on liikumine väga-väga oluline.

«Istumine on uus must surm,» kinnitab Viigimaa, lisades, et pikaajaline istumine tekitab veres muutusi, mis suurendab vererõhku, trombiohtu, lupjumise tõenäosust ja kahjustab lülisammast. «Liikumine aitab saavutada tervise tasakaalu. Näiteks istuvad vastavalt Euroopas tehtud uuringutele mehed naistest rohkem, samuti istuvad rohkem nooremad inimesed koos oma nutiseadmetega. Ka on vale arusaamine istumisest 10 tundi tööl ning kompenseerimisest seda kahetunnise trenniga – see ei suuda lõplikult likvideerida päeva jooksul tekkinud istumiskahju.»

Eluviisi mõjust tervisele tuleb välja üks paradoks. «Madalama haridusega inimesed liiguvad rohkem, kuid väiksema sissetulekuga inimesed on samas kehvema tervisega,» toob Viigimaa välja.

Ta lisab: «Sotsiaalmajanduslik staatus on tervise juures oluline. Kõrgharitute eluiga ja tervis on parem. Veelgi enam, kõrgemate sissetulekutega ja parema sotsiaalmajandusliku staatusega riikides on tervemad inimesed.»

Kui vaadata elustiili, siis kindlasti on häirekellad suitsetamine, kehvem toit ja viletsamad elutingimused, samuti on sageli madalama sissetulekuga inimeste juurdepääs tervishoiuteenusele viletsam. Madalama sissetuleku ja haridusega inimeste seas on rohkem südame- ja teisi haiguseid.

Tervislikest ametitest toob Margus Viigimaa välja professorid ja teadlased, lilleseadjad, joogainstruktorid, ametnikud ja aednikud.

Oluline on ka keskkond – äärelinnas on paremad tervisenäitajad kui kesklinnas, siin on mõjutajateks nii õhusaaste kui ka müra. «Kui koroonapandeemia ajal vähenes lennuliiklus ja selle keskkonnamõju, läksid paremaks lennujaamade lähedal elavate inimeste vererõhunäitajad. Keskkonnasaaste mõju tervisele on aga samaväärne suitsetamisega,» rõhutab Viigimaa.

Kui vaadata regioone, on Eestis Ida-Virumaal ning Kagu-Eestis kehvemad tervisenäitajad ja -käitumine – seda on kindlasti vaja tasakaalustada.

Kommentaarid
Tagasi üles