Inimene pole loodud palehigis spordiklubis rassima ja hantleid kangutama. Tema geenides on igapäevane vajadus liikumise järele. Tänapäevane mugav elustiil toetab aga pigem järjepidevat istumist ja aina nutikamad lahendused on loonud võimaluse sammugi tegemata teha ära päevatöö ja tellida lauale toit. Tulemused pole lasknud end kaua oodata. Miks peab inimene liikuma ja kuidas koguda liikumisampse, räägib Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituudi juht ning liikumise ja spordibioloogia professor Jarek Mäestu.
Kui hull on eestlaste olukord tegelikult?
Selliselt püstitatuna oleks küsimus ennekõike arstidele. Aga kui 60 protsenti meestest ja umbes 50 protsenti naistest on ülekaalus, siis selge on, et nende numbritega kaasnevad suured terviseriskid.
Inimene mõtleb, et alati on nii olnud ja geenide vastu ei saa?
Tegelikult ei ole alati nii olnud. Näiteks 30 aastat tagasi olid eestlased oluliselt aktiivsemad ning kehamassiindeks ka väiksem. Ühiskonna ahvatlevad võimalused panevad meid rohkem istuma, aktiivset eluviisi mitte harrastama. Meile pakutakse aina nutikamaid vahendeid, lahendusi, et saada hakkama väiksema kehalise aktiivsusega. Töökohad muutuvad automaatsemaks – masinad võtavad inimeste töid üle ja inimeste töö muutub füüsiliselt aina lihtsamaks. Või robottolmuimejad, aknapesumasinad, toit tuuakse koju kätte. Need on väikesed ampsud, mida tekib aina juurde ja sealt tekib probleem, sest me kulutame aina vähem kaloreid. Istume aina rohkem. Sealt algavad probleemid, kui meie igapäevane liikumine, mis on meil geenides, on kadumas. Kompenseerimaks puudujääke, on tekkinud sportimine.
Sportimine on ju ometi hea?
Sportimine, kui sihipärane harjutamine on tekkinud, et tegeleda tagajärgedega – moodsa aja trend, et kompenseerida meie igapäevast vähest liikumist. Inimene on evolutsiooniliselt loodud liikuma ja see tuli vajadusest teha tööd, otsida toitu. Ülejäänud osa päevast kütid ja korilased istusid ja püüdsid kulutada niivähe energiat kui võimalik. Keegi neist ei mõelnud, et läheks sörgiks viiekilomeetrise ringi. Sport kui võistlus on muidugi tulnud ka olümpiamängudega.