Kuidas vältida unekortse ja millisel juhul võivad need muutuda püsivaks

PM Tervis
Copy
Aastakümneid ühel kehapoolel magamine võib tekitada lõpuks sellele näopoolele rohkem kortse.
Aastakümneid ühel kehapoolel magamine võib tekitada lõpuks sellele näopoolele rohkem kortse. Foto: Shutterstock

Pärast ärkamist peeglisse vaadates võid märgata, et sul on tekkinud üleöö näole kortsud. Need on unekortsud.

Unekortsud on ajutised, kuid vananedes ja naha elastsuse vähenedes võivad need püsivamaks muutuda, vahendab The Conversation. Mida saad teha, et neid nii palju ei tekiks?

Kuidas külje peal magamine su nägu mõjutab

Kortsude teket põhjustavad vananemine, päikesekahjustused, suitsetamine, naha kuivus, harjumuslikud näoilmed (naeratamine, pruntis huuled, kulmukortsutamine, kissitamine) ja magamisasendid.

Külje või kõhu peal magades puutub näonahk padjaga kokku enam kui selili magades. Nägu on pressitud vastu patja, nahka venitatakse ja pressitakse kokku. Une ajal nahale mõjuvaid jõude võib vähendada, magades selili või muutes sageli magamisasendit.

Eksperdid suudavad näo järgi öelda, kummal küljel magad

Noore näo puhul on unekortsud ajutised ja kaovad pärast ärkamist. Nagu öeldud, vananedes kaotab nahk elastsust, luues ideaalsed tingimused unekortsude tekkeks ja püsima jäämiseks. Padjaga kokku puutuva pinna suurus mõjutab samuti unekortsude mustrit ja tekkimise kiirust. Samuti see, kas padja surve mõjub nahale igal ööl ühtemoodi.

Inimestel, kes eelistavad magada ühel kehapoolel, kipub olema see näopool lamedam ja nähtavamate unekortsudega. Spetsialistid suudavad sageli ära tunda, kumba poolt eelistatakse.

Kas öine nahahooldus aitab unekortsusid vältida?

Kollageen ja elastiin on naha sisemise kihi (dermis) peamised komponendid. Need moodustavad naha struktuuri ja säilitavad elastsuse. Nahahooldusrutiini kaudu võib potentsiaalselt aidata vähendada kortsude tekkimist. Kollageeni tootmist aitab näiteks hoida ja suurendada päikesekaitse ning retinooli kasutamine.

Samuti võivad kortsude teket aeglustada nahahoolduse koostisosad, mis aitavad säilitada niiskustasakaalu. Nahale õhukese õlikihi moodustavad ained aitavad pärsside vee aurustumist. Mõned ained, näiteks glütseriin või uurea, aitavad vett siduda ja hoida seda nahas.

Kas siidist padjapüürid aitavad?

Siidist padjapüürid võivad kortsude tekkimist vähendada, kui need võimaldavad nahal libiseda ja liikuda, mitte ei tekita hõõrdumist ja survet ühes kohas.

Uuringud on näidanud, et spetsiaalselt mehhaanilise stressi vähendamiseks loodud padjad võivad ära hoida naha deformatsioone. Selline padi võib olla kasulik teatud näokortsude tekkimise aeglustamiseks ja ennetamiseks.

Märksõnad

Tagasi üles