Uuringu järgi on need parimad ajad vererõhuravimite võtmiseks

PM Tervis
Copy
Parim ravim on võetud ravim.
Parim ravim on võetud ravim. Foto: Shutterstock

Uue uuringu järgi peaksid hommiku- ja õhtuinimesed võtma vererõhuravimeid erinevatel kellaaegadel, vahendab New Atlas.

Keha sisemise kellana tuntud tsirkadiaanrütmid varieeruvad inimeste lõikes. Hommikuinimesed on ärksad varahommikul, samas kui õhtuinimesed eelistavad magada kauem ja on aktiivsemad õhtuti. Dundee ülikooli ja Helmholtz Müncheni uurimiskeskuse teadlased leidsid, et need kehakellaga seotud käitumismustrid, mida nimetatakse kronotüüpideks, mõjutavad vererõhuravimite efektiivsust.

Uuringus osales 5358 kõrge vererõhuga inimest, kes jagati juhuslikult kahte gruppi, kus võeti ravimeid kas hommikul või õhtul. Osalejate kronotüüp määrati kindlaks küsimustiku abil. Analüüs näitas, et hommikuinimestel, kes võtsid ravimeid hommikul, ja õhtuinimestel, kes võtsid ravimeid õhtul, oli väiksem risk (mittefataalseks) südameinfarktiks. Ravimite võtmise täpne kellaaeg polnud uuringutulemuste põhjal oluline.

Teadlaste sõnul võiksid arstid võtta arvesse individuaalseid erinevusi kronotüüpides, kuna need võivad mõjutada haigusriske ja ravitulemusi.

Eelnevate uuringute järgi pole aga olnud erilist vahet, kas ravimeid on võetud õhtul või hommikul. Kõige olulisem tegur ravitulemuste tagamisel on see, et neid võetakse.

Uuring avaldati ajakirjas eClinical Medicine.

Loe veel, mida on rääkinud vererõhuravimite võtmisest kardioloog Margus Viigimaa. 

Märksõnad

Tagasi üles