Benu apteegi farmatseut Lauri Baar toob välja, et kõige täpsema ülevaate vitamiinide ja mineraalide vajadusest annab vereproov, kuid üldiselt on vanemaealistel organismis puudus kaltsiumist, D-vitamiinist, B-grupi vitamiinidest, kaaliumist ja magneesiumist. «Kõige sagedasemad probleemid, mis nende ainete puudusest tekivad, on südameprobleemid, diabeet, luude hõrenemine ja ainevahetusprobleemid,» selgitab Baar.
Vananemine mõjutab toitainete omastamist
Vananedes aeglustub organismi metabolism ehk ainevahetus, mistõttu ei pruugi keha enam nii tõhusalt omastada toitaineid kui varem. «Kehaline aktiivsus mängib samuti rolli toitainete omastamises, sest kõik mis liigub, see kulub ja kõik mis seisab niisama, vajab turgutust, et liikuma saada,» märgib Baar. Siin tulevadki mängu toidulisandid, mis nagu nimigi ütleb, annavad toidule lisa selle näol, mida seal pole. «Kui kehas on mõnda mineraali või vitamiini vähem, kui optimaalselt olla võiks, siis on häiritud ka teiste sarnaste ainete omastamine. Näiteks kaltsiumi imendumiseks on kehas vaja D-vitamiini, raua omastamiseks aga C-vitamiini. Kui toidust ei saada kõike piisavalt, on toidulisandid mugav viis vajalike ainete tagamiseks.»
Vaimse erksuse ja mälu säilitamiseks soovitab Baar B-grupi vitamiine, eriti B1, B6 ja B12. Lisaks on kasulikud letsitiin, Ginkgo biloba ehk hõlmikpuu ning Hiina kedristõlvik ehk korditseps, mis on näidanud häid tulemusi mälu ja kognitiivse funktsiooni toetamisel. «Punane liha ja pähklid on head B-vitamiinide allikad, kuid vanemas eas ei pruugi neid toidust piisavas koguses kätte saada. Letsitiini saab näiteks munakollasest, kuid jällegi toidulisandites on see palju konsentreeritumalt,» lisab apteeker.