Magneesium on oluline mineraalaine, mis osaleb enam kui 300 ainevahetusprotsessis, sealhulgas energia tootmises, vererõhu reguleerimises, närvisignaalide edastamises ja lihaste kokkutõmbumises, vahendab Healthline. Millist magneesiumi varianti aga vajadusel tarvitada?
10 magneesiumi tüüpi – millist peaks tegelikult tarvitama?
Madal magneesiumitase võib olla seotud mitmesuguste terviseprobleemidega, nagu 2. tüüpi diabeet, südamehaigused, osteoporoos ja migreen. Kuigi paljud täisväärtuslikud toidud, nagu rohelised lehtköögiviljad, kaunviljad, pähklid ja seemned, sisaldavad magneesiumi, ei saa ligi kaks kolmandikku lääneriikide elanikest piisavalt magneesiumi ainult toiduga. Seetõttu võivad olla vajalikud magneesiumilisandid.
Allpool on ülevaade kümnest erinevast magneesiumilisandi vormist ja nende kasutusviisidest.
1. Magneesiumtsitraat
Magneesiumtsitraat on magneesiumi vorm, mis on seotud sidrunhappega, mida leidub looduslikult tsitrusviljades. See on üks enim kasutatud magneesiumilisandeid ja on kergesti omastatav. Sageli kasutatakse seda magneesiumitaseme tõstmiseks ja kõhukinnisuse leevendamiseks, kuna sellel on looduslik lahtistav toime. Kuigi seda turustatakse ka rahustava ainena ärevuse ja depressiooni leevendamiseks, vajab see kasutus veel täiendavat uurimist.
2. Magneesiumoksiid
Magneesiumoksiid on sool, milles on seotud magneesium ja hapnik. Seda müüakse pulbri või kapslitena. See ei imendu kehas hästi, mistõttu ei ole see parim valik magneesiumitaseme tõstmiseks. Seda kasutatakse sagedamini seedehäirete, nagu kõrvetised ja kõhukinnisus, leevendamiseks. Samuti võib see aidata migreeni korral, kuigi selle kohta on vaja rohkem uuringuid.
3. Magneesiumkloriid
Magneesiumkloriid on magneesiumisool, mis sisaldab kloori ja imendub hästi seedetraktis. Seda kasutatakse mitmeotstarbelise lisandina magneesiumipuuduse raviks. Seda võib võtta suukaudselt kapslite või tablettidena, kuid seda leidub ka koostisosana kreemides ja salvides, mida kasutatakse lihasvalu leevendamiseks.
4. Magneesiumlaktaat
Magneesiumlaktaat on magneesiumi ja piimhappe sool, mida kasutatakse toiduainetes happesuse reguleerijana ja lisaainena. See imendub hästi ja on seedesüsteemile õrnem kui mõned teised magneesiumivormid. See võib olla kasulik neile, kes vajavad regulaarselt suuremaid magneesiumikoguseid või kellel on raskusi teiste vormide talumisega.
5. Magneesiummalaat
Magneesiummalaat sisaldab õunhapet, mis esineb looduslikult toitudes nagu puuviljad ja vein. Uuringud näitavad, et see imendub hästi ja võib olla leebema lahtistava toimega kui teised vormid. Seda soovitatakse mõnikord fibromüalgia ja kroonilise väsimuse sündroomi ravis, kuigi see vajab täiendavat uurimist.
6. Magneesiumtauraat
Magneesiumtauraat sisaldab aminohapet tauriini, mis aitab kaasa veresuhkru ja vererõhu reguleerimisele. Loomkatsetes on leitud, et magneesiumtauraat võib aidata vähendada vererõhku, kuid rohkemad inimkatsed on vajalikud.
7. Magneesium-L-treonaat
Magneesium-L-treonaat on vorm, mis imendub hästi ja võib olla efektiivne magneesiumi taseme tõstmiseks ajurakkudes. Seda kasutatakse sageli võimalike ajule kasulike omaduste tõttu, näiteks mälu parandamiseks ja depressiooni raviks, kuigi ka siin on vaja rohkem teaduslikku kinnitust.
8. Magneesiumsulfaat
Magneesiumsulfaat, tuntud ka kui Epsomi sool, on magneesiumi, väävli ja hapniku ühend. Seda kasutatakse sageli vannivees lihasvalu ja stressi leevendamiseks. Kuigi on väidetud, et see aitab lõõgastuda, on vähe tõendeid selle kohta, et magneesium läbi naha imendub.
9. Magneesiumglütsinaat
Magneesiumglütsinaat koosneb magneesiumist ja aminohappest glütsiinist. Uuringud viitavad, et glütsiin võib aidata und parandada ja põletikulisi seisundeid leevendada. Magneesiumglütsinaat on kergesti omastatav ja omab rahustavat toimet, mistõttu seda kasutatakse sageli ärevuse, depressiooni ja unetuse raviks.
10. Magneesiumorotaat
Magneesiumorotaat sisaldab oroothapet, mis aitab kehal toota geneetilist materjali. Varased uuringud viitavad, et see võib soodustada südame tervist, kuna toetab energia tootmist südame- ja veresoonkonna kudedes. Kuid see on kallim kui teised magneesiumilisandid ja selle eelised ei pruugi olla iga inimese jaoks kulusid väärt.
Kes peaksid võtma magneesiumilisandit?
Kui sul pole magneesiumipuudust, ei pruugi lisandi võtmine erilist kasu tuua. Siiski, kui sul on puudus, on parim esmalt püüda saada magneesiumi tervislikust toidust, näiteks kaunviljadest, lehtköögiviljadest, pähklitest ja täisteratoodetest. Kuid kui toitumine ei kata vajadusi, võib kaaluda toidulisandeid, eriti vanemas eas või kui on diabeet või seedehäired.
Magneesium mängib olulist rolli tervise säilitamisel ja selle madal tase võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme. Lisandite võtmine võib olla kasulik, kui toitumine ei taga piisavalt kõrget magneesiumitaset, kuid enne toidulisandi kasutamist on soovitatav konsulteerida arstiga.