Itaalia teadlased avastasid, et üks 30-minutiline aeroobse treeningu sessioon vähendas oluliselt veresuhkru taset ja parandas noortel tervetel täiskasvanutel insuliinitundlikkust. Osalejatel paranes glükoosi ainevahetus juba ühe treeningkorra järel, mis viitab sellele, et füüsiline aktiivsus võib aidata hallata ja ennetada II tüübi diabeeti.
AVASTUS ⟩ 30-minutine kehaline aktiivsus aitab ära hoida karmi haigust
Kuigi kehalise aktiivsuse positiivseid mõjusid veresuhkrule ja insuliinitundlikkusele seostatakse tavaliselt pikaajalise treeninguga, keskendus kõnealune uuring ühe aeroobse treeningu kohesele mõjule. Ajakirjas Endocrinological Investigation avaldatud uuringus testiti 30-minutilise kerge sörkjooksu mõju noorte täiskasvanute glükoosi ainevahetusele.
Uuringus osales 32 inimest vanuses 20–35, kellel ei olnud diabeeti ega varasemat sportlase tausta ning kes ei tarvitanud ravimeid. Nendele tehti testid nii enne kerget sörkjooksu kui ka 24 tundi pärast seda.
Tühja kõhu veresuhkur langes keskmiselt 82,8 mg/dl-lt 78,5 mg/dl-le ja tund pärast söömist 122,8 mg/dl-lt 111,8 mg/dl-le. Insuliinitase langes pärast treeningut 57,4 µUI/ml-lt 43,5 µUI/ml-le. Matsuda indeks tõusis 7,79-lt 9,02-le ja QUICKI indeks 0,36-lt 0,38-le – need aitavad mõõta insuliinitundlikkust. Insuliiniresistentsust mõõtev HOMA-IR indeks langes 1,51-lt 1,28-le.
Positiivsed muutused glükoosi ainevahetuses ja insuliinitundlikkuses juba 24 tundi pärast üht treeningut viitavad sellele, et isegi juhuslik füüsiline aktiivsus võib vähendada II tüübi diabeedi riski, parandades kohe veresuhkru kontrolli.