Regulaarne liikumine on kasulik, kuid kuidas ja kui palju treenida? Uue ülevaate põhjal võivad isegi lühikesed treeningud ajutööd märgatavalt parandada, vahendab Science Alert.
Isegi nii lühikesed treeningud aitavad hoida aju värskena
California ülikooli teadlased analüüsisid 113 varasemat uuringut, mis hõlmasid 4390 osalejat. Ühekordsete treeningsessioonide puhul turgutasid kognitiivseid võimeid kõige paremini intensiivsed tegevused, nagu rattasõit ja kõrge intensiivsusega intervalltreening (HIIT). Eriti paranesid osalejatel täidesaatev funktsioon, mis hõlmab töömälu, planeerimist ja mitme ülesandega toimetulekut.
Neuroteadlane Barry Giesbrecht tõdes, et ühekordsetel treeningutel on kognitiivsele võimekusele positiivne mõju, kuid see sõltub paljudest teguritest. Kuigi osalejate reaktsiooniajad paranesid pärast treeningut, ei paranenud kognitiivsete ülesannete sooritamise täpsus.
Suurimat mõju täheldati vähem kui 30-minutiliste treeningute puhul, mil kognitiivseid võimeid testiti pärast treeningut, mitte selle ajal. Kuid isegi suurimad edusammud olid pigem tagasihoidlikud.
Teadlased tõid välja, et mõõduka intensiivsusega treening annab tavaliselt parema tulemuse kui liiga intensiivne ja väsitav treening. See viitab, et suure kasu saamiseks ei pea palju treenima – vahel piisab vaid 10 minutist. See peaks olema julgustav neile, kellel on raske regulaarset treeningrutiini järgida.
Lisaks kognitiivsetele eelistele on varasemad uuringud näidanud, et HIIT treeningud võivad parandada ka südametervist ja vähendada terviseprobleemide riski.
Uuring avaldati ajakirjas Communications Psychology.