Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

12 nõuannet, mis aitavad korralikult välja magada

Copy
Mis aitaks paremini välja puhata?
Mis aitaks paremini välja puhata? Foto: Shutterstock

Kvaliteetset und aitavad tagada teatud magamaminekueelsed nipid. Uneteadlased on andnud nõu kiiremaks uinumiseks ning paremaks uneks.

  1. Loo magamamineku rutiin – näiteks käi enne magama minemist sooja duši all või kuula rahustavat muusikat.
  2. Kasuta voodit ainult magamiseks; väldi voodis televiisori vaatamist või arvuti kasutamist.
  3. Kui uni ei tule 15–20 minuti jooksul, siis tõuse voodist üles ja mine teise tuppa. Tee midagi lõõgastavat, näiteks loe raamatut. Ära vaata televiisorit ega kasuta arvutit, kuna ekraanide valgus avaldab ajule ergutavat mõju. Kui tunned unisust, mine tagasi voodisse. Ära lükka ärkamisaega edasi, et kaotatud und tagasi teha – nii muudad plaanitud unerütmi.
  4. Liigu päeval vähemalt 30 minutit, soovitatavalt päeva esimeses pooles. Proovi mõnda lihtsat venitusharjutust või joogat, et enne magamaminekut lihaseid ja meeli lõdvestada.
  5. Võimaluse korral kavanda nõudlikumad või stressitekitavad ülesanded päeva algusesse ja lihtsamad tegevused hilisemaks ajaks. See aitab päeva lõpus hoogu maha võtta.
  6. Ära mine näljasena magama, kuid väldi paar tundi enne uinumist suurt söömaaega. Tühja kõhu tunde puhul joo umbes poolt tundi enne uinumist probiootikumidega rikastatud keefirit.
  7. Piira kofeiinirikaste jookide tarbimist (sh must tee) päeva teises pooles.
  8. Öösel urineerimise vajaduse vähendamiseks piira vedeliku tarbimist pärast õhtusööki.
  9. Väldi alkoholi tarbimist pärast õhtusööki. Kuigi paljudele võib see tunduda rahvustavana, halvendab alkohol une kvaliteeti ja sellega seoses ka ajutegevust.
  10. Veendu, et voodi oleks mugav ning magamistuba pime ja vaikne. Vajaduse korral kasuta silmamaski või kõrvatroppe.
  11. Kui tunned päeval väsimust, tee 20–30-minutiline uinak.
  12. Harjuta lõõgastavat hingamist. Hinga aeglaselt ja sügavalt välja, sissehingamisel lase kopsudel aeglaselt õhuga täituda. Hingamisele keskendumine aitab magama jääda.

Märksõnad

Tagasi üles