Kirjanik John Steinbeck on öelnud: «Sageli juhtub, et öösel keerulisena tundunud probleem on saanud hommikuks lahenduse, kui unekomitee on selle läbi töötanud.» Mitmed tuntud loojad on väitnud, et neil on õnnestunud unenägudes olulisi läbimurdeid saavutada. Uneteadus kinnitab neid väiteid, vahendab The Conversation.
Kui teil on lahendamatu probleem, siis see tegevus aitab seda lahendada
2024. aasta uuring viitab, et uni aitab langetada ratsionaalsemaid ja teadlikumaid otsuseid, mitte jääda kinni esmamuljesse. Duke'i ülikooli teadlased tegid katse, kus osalejad pidid virtuaalsest karbist väärtuslikke esemeid leidma. Need, kes pidid valiku tegema kohe, lähtusid pigem esimestest nähtud asjadest, samas kui pärast und otsustanud osalejad tegid ratsionaalsemaid valikuid.
Uuringud on näidanud, et uni aitab ka keerulisi probleeme lahendada. 2019. aasta uuringus mängiti osalejatele lahendamata mõistatustega seotud helisid, kui nad magasid. Hommikul lahendasid nad helidega seostatud mõistatused suurema tõenäosusega, mis viitab sellele, et uneajal töötas aju probleemi kallal edasi.
2023. aasta uuringus tuvastasid osalejad nelja erineva eseme vahel seoseid. Uni aitas osalejatel leida kaudseid seoseid, mida nad enne ei märganud, mis viitab, et uni aitab märgata peidetud seoseid.
Ka kuulsad leiutajad, nagu Thomas Edison, kasutasid und loovuse soodustamiseks. Edison uinus, hoides käes palli, mille maha kukkumine äratas ta üles. Prantsuse teadlased kinnitasid 2021. aastal, et selline unefaaside ülemineku hetk, hüpnagoogia, võib tõesti loovust soodustada.
2023. aastal leidsid teadlased, et hüpnagoogia ajal ilmuvate piltide sisu oli seotud probleemide lahendamisega: kui unenäos esinevad pildid vastasid ülesande teemale, aitas see loovust suurendada.
Seega, Edisonil oli õigus – uinumise hetk võib olla loovuse jaoks väga soodne ning probleemide lahendamiseks tasub mõnikord lihtsalt unemaale põigata.