Päevatoimetaja:
Marilin Vikat
Saada vihje

Kas hommiku- ja lõunasöögi vahelejätmine lubab peolauas rohkem süüa?

Copy
Pilt on illustreeriv.
Pilt on illustreeriv. Foto: Shutterstock

Tihtipeale usutakse, et hommiku- ja lõunasöögi söömata jätmine aitab jõuluõhtusööki rohkem nautida. Kas see aga ikka on nii?

Niinimetatud ruumi säästmine võimaldavat pidusööki suuremates kogustes nautida ilma liialdava täiskõhutunde või ülesöömise tundeta. Kuigi see võib tunduda mõistliku strateegiana, on tegelikult tegemist müüdiga, mis võib viia hoopis vastupidiste ja soovimatute tagajärgedeni, mõjutades negatiivselt nii füüsilist kui ka vaimset heaolu, kirjutab Tervise Arengu Instituut. 

Miks toidukordade vahelejätmine enne suurt pidusööki ei ole hea idee?

Ülesöömise oht: pikemaajaline toidukordade vahelejätmine häirib söögiisu ja ainevahetust reguleerivate hormoonide tasakaalu. See omakorda võimendab näljatunnet, vähendab täiskõhutunnet ning muudab portsjonite suuruse kontrollimise keerulisemaks, suurendades ülesöömise ohtu.

Meeleolukõikumised: toidukordade vahelejätmine võib põhjustada veresuhkru suuri kõikumisi. Madal veresuhkur mõjutab aju tööd ja neurotransmitterite (nt dopamiin, serotoniin) taset, mis võib põhjustada meeleolu kõikumisi (ärritatavus, ärevus jne) ja suurendada stressi.

Seedeprobleemid: toidukordade vahelejätmine ja suure koguse toidu söömine pidulauas võib viia ebamugavustundeni kõhus. Suur kogus toitu maos võib põhjustada puhitust, gaase ja maohappe suurenemist, mis võib omakorda viia kõrvetiste tekkeni.

Unehäired: suure koguse toidu söömine hilistel õhtutundidel võib mõjutada une kvaliteeti. Seedimata toit maos ja/või seedeprobleemid võivad takistada uinumist ja põhjustada rahutut und ning sagedasi öiseid ärkamisi.

Kuidas toituda päeva jooksul, et õhtul ees ootavat (pidu)sööki nautida?

Tasakaalustatud toidukorrad kogu päeva vältel. Söö regulaarselt terve päeva jooksul. Keskendu tasakaalustatud toidukordadele, et säilitada stabiilne veresuhkrutase, vältida suurt näljatunnet ja ülesöömist.

Võta söömiseks aega ja ära kiirusta. Naudi maitseid ja tekstuure. Teadvustatud söömine aitab vältida ülesöömist ja reguleerida portsjonite suurust õhtusöögil. Lisaks joo vett regulaarselt kogu päeva jooksul, et vältida vedelikupuudust. Janutunnet aetakse tihti segamini näljatundega. Lisaks aitab regulaarne vedelike tarbimine kaasa seedimisele ning ennetada ülesöömist.

Kas teadsid, et:

  • sagedane hilisõhtune söömine pikema ajaperioodi vältel on seotud suurema rasvumise ja ainevahetushäirete, nagu II tüübi diabeet, riskiga. Uuringud näitavad, et söögikordade vahelejätmine ja hiline söömine on seotud suurema kehakaalu tõusu ja suurenenud ainevahetusprobleemide riskiga;
  • söögikordade vahelejätmine enne jõuluõhtusööki võib tunduda hea mõttena, kuid tegelikult toob see sageli kaasa ebamugavustunde ja vähendab söögi nautimist. Kui toidukorrad päeva jooksul on regulaarsed ja tasakaalustatud, tunned end õhtul paremini, sööd teadlikumalt ja saad õhtusöögist rohkem rõõmu tunda. 

Täisväärtuslikust ning tervislikust toitumisest loe lähemat lehelt Toitumine.ee. Igapäevast toidulauda ning selle vastavust riiklikele soovitustele saad analüüsida tasuta Nutridata toitumisprogrammi abil.

Tagasi üles