Ringlevad soolenakkused
Samuti levivad praegu ka soolenakkushaigused. Enamiku moodustavad kalitsiviirused (noro- ja sapoviirus). Registreeritakse ka rota-, adeno- ja astroviiruslikke soolepõletikke. Detsembrikuus on registreeritute hulgas: noro- ja sapoviirus (47 protsenti), adenoviirus (27 protsenti), rotaviirus (18 protsenti).
2024. aasta 11 kuu summaarne haigestumine soolenakkustesse on vähenenud 5,2 protsendi võrra võrreldes 2023. aasta sama perioodiga. Viirusliku etioloogiaga soolenakkused (rota-, noro-, adeno-, sapoviirusenteriit jm) moodustasid 66,2 protsenti soolenakkuste üldarvust (2023. aastal oli 67,0 protsenti).
Need viiruslikud soolenakkused võivad põhjustada oksendamist, kõhulahtisust, kõhuvalu ja palavikku. Haigustekitajad levivad peamiselt fekaal-oraalsel teel, saastunud toidu, vee või pindade kaudu ning lähikontakti korral nakatunud inimesega.
Nakkuse vältimiseks tuleks järgida järgmisi soovitusi.
- Hoolikas kätepesu. Käsi tuleks regulaarselt pesta sooja vee ja seebiga eriti enne söömist, pärast haige eest hoolitsemist ning pärast WC kasutamist.
- Jälgida toidu- ja veehügieeni – tarbida ainult puhast vett, vältida tooreid või halvasti küpsetatud toite ning hoolikalt pesta köögi- ja puuvilju enne tarbimist.
- Regulaarselt puhastada ja desinfitseerida pindasid, mida sageli puututakse (näiteks lülitid, ukselingid ja lauad).
- Kui pereliige on haigestunud, siis tuleks ta võimalusel isoleerida ning kasutada eraldi toidunõusid.
Haigestununa vältige avalikke kohti ja võimalusel püsige kodus kuni sümptomite kadumiseni.
Rotaviiruse vastu on võimalik vaktsineerida väikelapsi. See vaktsiin on ka meie riiklikus immuniseerimiskavas ja on tasuta. Vaktsineerimine aitab märgatavalt vähendada haigestumise riski ja raskete sümptomite teket.
Soovitused põdejatele
Haigestumise korral võtke ühendust perearstiga või perearsti nõuandeliiniga numbril 1220.
Haigena püsige kodus! Mis tahes nakkushaigusnähtude ilmnemisel jääge koju, kuni olete täielikult paranenud. Haigena ei tohi käia tööl, koolis, poes ega mujal avalikes kohtades.
Haigena järgige rangelt käte- ja hingamisteede hügieenireegleid ning võimalusel tellige eluks vajalik kontaktivabalt koju.