Leetrid on ülimalt nakkav viirusinfektsioon, mis algselt mõjutab hingamisteid ja võib viia tõsiste tüsistusteni. Peamised sümptomid on ulatuslik nahalööve, palavik, köha ja valged laigud suus. Soovitatav on kiire meditsiiniline abi, vahendab Healthline.
OLULINE TEADA ⟩ Need on leetrite sümptomid
Soome terviseamet andis teada, et 7. jaanuaril reisis Tallinnast Helsingisse Eckerö Line'i laeval leetritesse haigestunu, kirjutas Postimees eile.
Leetritesse nakatumise oht on suurim lastel, rasedatel ja nõrgenenud immuunsüsteemiga inimestel. Siiski võib viirus nakatada kõiki. 2021. aastal suri maailmas leetritesse umbes 128 000 inimest, kellest enamik olid alla viieaastased vaktsineerimata lapsed. USAs ja Euroopas on leetrite juhtumid viimastel aastatel sagenenud.
Sümptomid ja kulg
Leetrite sümptomid ilmnevad tavaliselt 11–14 päeva pärast kokkupuudet viirusega. Klassikaline sümptom on nahalööve, mis algab peast ja levib üle keha. Lööve koosneb väikestest lapikutest ja nahast veidi kõrgematest täppidest, mis võivad justkui kokku sulanduda. See ei ole tavaliselt sügelev.
Muud sümptomid:
- köha
- kõrge palavik
- nohu
- silmade ärritus ja punetus
- kurguvalu
- valged laigud suus (Kopliki laigud)
Leetrite peiteaeg kestab 11–12 päeva. Lööve ilmneb kaks kuni neli päeva pärast esmaseid sümptomeid ja kestab tavaliselt kuus päeva, harva kuni 21 päeva. Viirus on nakkav neli päeva enne lööbe teket ja kuni neli päeva pärast selle kadumist.
Tüsistused
Kergemad tüsistused:
- kõrvapõletik
- kõhulahtisus
Tõsised tüsistused:
- kopsupõletik
- entsefaliit (ajupõletik)
- subakuutne skleroseeriv panentsefaliit
- rasedusega seotud tüsistused (näiteks raseduse katkemine, enneaegne sünnitus)
- leetrid võivad põhjustada surma, eriti haavatavates rühmades
Nakkuse põhjus ja levik
Leetreid põhjustab viirus Paramyxoviridae perekonnast. See levib:
- õhu kaudu (köhimine, rääkimine, aevastamine)
- saastunud pindade kaudu (viirus võib püsida elujõuline kuni kaks tundi)
Viirus nakatab esmalt hingamisteid ja levib seejärel vereringe kaudu üle keha.
Diagnoos ja ravi
Leetrid diagnoositakse nahalööbe, suus olevate valgete laikude ja muude sümptomite alusel. Diagnoosi kinnitamiseks võib teha vereanalüüsi.
Leetritele puudub spetsiifiline ravi, kuna antibiootikumid viiruste vastu ei toimi. Ravi keskendub sümptomite leevendamisele ning sobivad ravivõimalused on järgmised:
- palavikku ja köha leevendavad ravimid
- puhkus ja vedeliku tarbimine
- õhuniisuti köha ja kurguvalu leevendamiseks
- A-vitamiini lisandid
Vaktsiini manustamine 72 tunni jooksul pärast kokkupuudet või immuunglobuliini süstimine kuue päeva jooksul võib aidata infektsiooni ära hoida.
Ennetamine
Parim viis leetrite vältimiseks on vaktsineerimine. MMR-vaktsiinid kaitsevad leetrite, mumpsi ja punetiste eest.
Vaktsineerimine leetrite vastu Eestis
Lapsi vaktsineeritakse Eestis immuniseerimiskava kohaselt tasuta kahe (vanuses 1 ja 13 eluaastat) MMR-vaktsiinidoosiga.
Kui mingil põhjusel jäi lapsel MMR vaktsineerimine tegemata, tuleks pöörduda perearsti või koolitervishoiuteenuse osutaja poole ja laps vaktsineerida.
Vaktsineerimise soovitused täiskasvanutele
- Isikutel, kes ei ole leetreid põdenud ja keda ei ole leetrite vastu vaktsineeritud, on soovitatav teha MMR vaktsiini kaks doosi vähemalt neljanädalase intervalliga.
- Isikutel, kes on vaktsineeritud MMR vaktsiini ühe doosiga, on soovitatav teha korduv vaktsineerimine MMR vaktsiini ühe doosiga.
- Isikutel, kes on sündinud enne 1980. aastat ja on vaktsineeritud leetrivaktsiini ühe doosiga, on soovitatav teha vaktsineerimine MMR vaktsiini ühe doosiga.
- Isikutel, kes on sündinud ajavahemikul 1980–1992 ja on vaktsineeritud leetrivaktsiini kahe doosiga, on soovitatav teha korduv vaktsineerimine MMR vaktsiini ühe doosiga, sealhulgas ka juhul, kui vähemalt ühe doosi manustamine jäi mainitud vahemikku.
- Isikutel, kes on sündinud pärast 1993. aastat ja on vaktsineeritud MMR vaktsiini kahe doosiga, pole vaja ennast korduvalt vaktsineerida.
Vaktsineerimine leetrite-mumpsi-punetiste vastu on täiskasvanutele tasuline.
Täiskasvanute vaktsineerimist tasub kindlasti kaaluda, kui on nakatumise oht seoses töö või erialase tegevusega (näiteks meditsiinitöötajad); peres on alla üheaastaseid lapsi, rasedaid või immuunpuudulikkusega inimesi; või kui reisitakse riskipiirkondadesse.
Allikas: vaktsineeri.ee
Leetrite mõju raseduse ajal
Rasedatel võivad leetrid põhjustada raskemaid tüsistusi, sealhulgas kopsupõletikku, raseduse katkemist ja enneaegset sünnitust. Kui rase naine nakatub, võib viirus sünnituse ajal edasi kanduda vastsündinule.
Leetrid on tõsine ja väga nakkav haigus, mis on vaktsineerimise abil ennetatav. Vaktsineerimine kaitseb nii üksikisikut kui ka kogukonda, takistades viiruse levikut. Enamik inimesi paraneb täielikult, kuid varajane diagnoos aitab vältida tüsistusi. Vaktsineerimata inimesed peaksid kahtluse korral viivitamatult pöörduma tervishoiutöötaja poole.