Uued rohud teevad kaalulanguse lihtsamaks, kuid kas see tähendab, et võime treenimise unustada? Terviseeksperdid ütlevad, et kindlasti mitte. Füüsilisel aktiivsusel on palju positiivseid mõjusid, kusjuures kaalulangus ei ole alati peamine eesmärk.
Seitsme vähiliigi tekkeriski vähendab lihtne muutus
Christina Dieli-Conwright, Harvardi rahvatervise kooli toitumisosakonna dotsent, rõhutab, et treening on ajutervisele väga kasulik, aidates ennetada neurokognitiivseid haigusi nagu Alzheimer. Samuti parandab see südame-veresoonkonna tervist, kopsufunktsiooni, seedesüsteemi tööd ja tugevdab immuunsüsteemi. Lisaks aitab treening leevendada depressiooni, ärevust, väsimust, valu ja unetust, vahendab Harvard Gazette.
Samal ajal ei ole liikumine iseenesest kaalulanguse imevahend, sest ainult treenimisega ei saavutata tihti piisavat kilokalorite defitsiiti. Näiteks põletab tund treeningut 200–700 kilokalorit, kuid sama palju on lihtne tarbida minutitega.
Ülekaalulisus ja kehaline aktiivsus
Kaalu langetamine ja regulaarne liikumine on mõlemad olulised tervise ja pikaealisuse edendamiseks.
Epidemioloogia professor I-Min Lee sõnul on kaalulangusel suurem mõju diabeediriski vähendamisel kui treeningul. Kuid südamehaiguste ennetamisel ja eluea pikendamisel on nende mõju samaväärne. Tema uuringud on näidanud, et 7–15 tundi treeningut nädalas vähendab märkimisväärselt seitsme vähiliigi tekkeriski.
Treeningharjumuste loomine
Lee soovitab alustada rahulikult, et saavutada järjepidevust. Näiteks võib igapäevasele jalutuskäigule lisada kümme minutit, kuni jõutakse soovitusliku 150 minutini nädalas. Edward Phillips, Harvardi meditsiinikooli dotsent, soovitab lihtsaid samme, näiteks viieminutiline jalutuskäik lõuna ajal, mida saab järk-järgult pikendada.
Dieli-Conwright soovitab kombineerida aeroobset ja jõutreeningut, kuna need täiendavad teineteist. Aeroobne treening parandab südame-veresoonkonna vastupidavust, samas kui jõutreening tugevdab lihaseid. Mõlemad aitavad reguleerida glükoosi ainevahetust.
Lisaks on oluline katkestada pikaajaline istumine. Iga tunni tagant tuleks püsti tõusta ja paar minutit liikuda. See aitab samuti reguleerida veresuhkru taset.