Saada vihje

5 viisi, kuidas vältida püsti tõusmisel peapööritust

Liiga vähese vedelikutarbimise tulemuseks võib olla peapööritus.
Liiga vähese vedelikutarbimise tulemuseks võib olla peapööritus. Foto: Shutterstock

Ortostaatiline hüpotensioon on tavaline nähtus. See tähendab, et kui liigute lamamis- või istumisasendist püsti, langeb vererõhk ja võite hetkeks tunda kerget peapööritust. See juhtub, sest veri koguneb ajutiselt jalgadesse ja kehal kulub hetk, et pumbata veri suurtest veenidest tagasi vereringesse ning kiirendades südame tööd.

Pärast sööki võib pearinglus süveneda, kuna seedimine suunab verevoolu teistesse piirkondadesse ja alandab vererõhku.

Kuni 20 protsenti üle 65-aastastest inimestest kogeb mingil määral ortostaatilist hüpotensiooni. Kui see on juhuslik ja kestab vähem kui 15 sekundit, on oluline lihtsalt piisavalt vedelikku tarbida. Kui aga pearinglus on sage või kestab kauem, võib see põhjustada kukkumisi või isegi minestamist, mistõttu tuleks pöörduda arsti poole, vahendab Harvard Health.

Kuidas vältida pearinglust?

Kui pearinglus asendi muutmisel on kerge või harv, võivad järgmised praktilised sammud aidata seda ennetada.

Kontrollige ravimeid. Paljud ravimid võivad vererõhku alandada ja olla peapöörituse põhjustajaks. Konsulteerige arstiga, et vaadata üle ravimid.

Tarvitage piisavalt vedelikke. Vedelikupuudus on sage pearingluse põhjus, eriti hommikuti pärast ärkamist. Öösel väheneb vere maht kehas, mistõttu võib hommikune asendimuutus põhjustada vererõhu langust. Jooge päeva jooksul piisavalt vett, kuid vältige liigset veejoomist enne magamaminekut, kuna siis võib olla uni tualetikülastuste tõttu liigselt segatud.

Tõuske aeglaselt. Pärast magamist, pikaajalist istumist või suurt einet tõuske aeglaselt püsti. Enne püstitõusmist võib aidata jalgade lihaste pingutamine, et suunata veri tagasi vereringesse.

Muutke söömisharjumusi. Kui pearinglus tekib pärast söömist, proovige süüa väiksemaid, kuid sagedasemaid eineid. Piirake kiiresti seeditavate süsivesikute, näiteks valgest jahust toodete, valge riisi, kartulite ja magusate jookide tarbimist.

Liikuge regulaarselt. Hommikune kerge liikumine aitab vererõhku tõsta ja vereringet ergutada. Samuti vältige liiga kaua paigalseismist või istumist, kuna see suurendab vere kogunemist jalgadesse.

Kui te kaotate püsti tõustes teadvuse või kukute, andke sellest kohe arstile teada. Vajadusel saab ortostaatilist hüpotensiooni ravida ravimitega, kuid sageli piisab ka väikestest elustiilimuutustest. Tihti on just mitme väikese muudatuse tegemine piisav, et sümptomeid leevendada.

Loe ka: Neuroloogid selgitavad, mis põhjustab tasakaaluhäireid ja pearinglust

Kommentaarid

Märksõnad

Tagasi üles