Eakad naised alahindavad oma une kvaliteeti

Teelemari Loonet
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Naised kalduvad oma ööune kvaliteeti alahindama.
Naised kalduvad oma ööune kvaliteeti alahindama. Foto: Caro / Scanpix
Hollandi uurijad leidsid, et ehkki eakad naisterahvad kurdavad sageli, et ei saa korralikult magada, on nende uni tegelikult kvaliteetsem kui meesoost eakaaslastel.

Mehed seevastu magavad sageli tõesti kehvasti, kuid usuvad ise, et neil on hea uni, vahendab Reuters.

Sellele järeldusele jõudsid Rotterdami ülikooli teadlased, kes uurisid pika perioodi jooksul 956 hollandlast vanuses 59-97 aastat.

Osalejad pidasid kuue järjestikuse päeva jooksul unepäevikut, kuhu panid kirja, kaua nad eelmisel ööl magasid ja kui palju neil uinumiseks aega kulus. Lisaks kandsid uuritavad randmel seadet, mis salvestas, millal nad rahulikult lamasid ja millal unetult vähkresid või ringi liikusid.

Meeste vastustest selgus, et neil kulus magama jäämiseks enda sõnul keskmiselt 20 minutit ja nende ööuni kujunes seitsme tunni pikkuseks. Naised väitsid, et veetsid und oodates pool tundi ning magasid seejärel kuus tundi ja 45 minutit.

Vastajate randmetele kinnitatud aparaadid näitasid aga, et mehed magasid tegelikult keskmiselt vaid kuus ja pool tundi, samas kui naised magasid väidetust veerand tundi kauem. Samuti ärkasid mehed öö jooksul sagedamini üles.

Uurimisrühma kuulunud Henning Tiemeier ütles tulemusi kokku võttes, et mehed kalduvad naistest palju sagedamini oma une kvaliteeti ülehindama.

Uurija lisas, et vanemad inimesed magavad vähem ja neil on kergem uni, kuid see ei tähenda tingimata unetuse käes kannatamist. Ööune nappust võib põhjustada näiteks hoopis see, et paljud eakad teevad päeval lõunauinakuid ja lähevad õhtul vara magama.
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles