Möödume doktoriga bussipeatusest, kus inimesed bussi oodates pinkidel istuvad. «Nad võiksid hoopis seista või veel parem edasi-tagasi käia. Kindlasti mitte ei peaks istuma,» märgib ta. Viir kiidab ka Estonia teatrit, kes tema sõnul on alateadlikult 100 aastat hoolitsenud eesti inimeste tervise eest – vaheaegadel me ju kõnnime seal! «Sellist kommet pole pea kuskil,» nendib doktor rahulolevalt.
Viir, kes ise on 70-aastaselt supervormis, tahab viia inimesteni mõtte, et absoluutselt iga astutud samm pikendab eluteed, olgu need tehtud nooruses joostes või hilisemas eas kõndides, püsti või pikali. Selle missiooni põhjenduseks on ta kolm aastat tagasi kaitsnud väitekirja istumise kui liikumise vaenlase mõjust istujale.
Kuid kas siis nõnda lihtsa, vastsündinutelt laenatud harjutusega on võimalik vastu minna üleilmsele paigalistumise epideemiale? Dr Viir tsiteerib majandusteadlast Bengt Holmströmi: uuenduslikud lahendused sünnivad kitsastest oludest, kui probleem on väga täpselt määratletud.
Maailma Terviseorganisatsiooni WHO järgi kulub haigestunud inimeste arstimisele üleilmselt 88 protsenti tervise tagamise rahalistest vahenditest ja mida vanem on elanikkond, seda suuremaks see rahasumma muutub. Seejuures inimkonna tervis sõltub arstimisest 10 ja elustiilist koguni 50 protsendi ulatuses.
Elustiili tervislikumaks korraldamisele kulutatakse aga üksnes neli protsenti tervishoiuvahenditest. Seega kuluks ära küll üks lihtne, nutikas ja odav lahendus.
Istumishädad ei vali ohvrit
Maailmas on leiutatud igasuguseid viise, kuidas istudes töötavad inimesed saaksid end rohkem liigutada ja sagedamini toolilt tõuseksid, kuid enamasti on nende lahenduste hind nii kõrge, et vaid vähesed ettevõtted saavad neid endale lubada. Vaja on aga mõista, et ka tööprotsessi inimlik osa nõuab hooldust täpselt samamoodi nagu arvuti, millega inimene töötab, või buss, mida ta juhib.