T, 29.11.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Sügava puudega poisi pere saab lastefondilt tuge hoiuteenuse osas

Siiri Liiva
, reporter
Sügava puudega poisi pere saab lastefondilt tuge hoiuteenuse osas
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Abi
Abi Foto: SCANPIX

Sügava liikumispuudega 14-aastane Viljandimaa poiss Martin saab Tartu ülikooli kliinikumi lastefondi toel hoiuteenust SA Perekodus ja Pärnu Lastekülas.

Nelja kuu jooksul võimaldatakse talle kahes asutuses hoiuteenust ning toitlustust kokku 2000 euro ulatuses, vahendab lastefond.

«Martin vajab ööpäevaringset kõrvalabi söömisel, hügieenitoimingutel, riietumisel, liikumisel ja suhtlemisel ning juhendamist ja järelevalvet,» kirjeldab Mustla Perearstikeskuse arst dr Maiu Lõhmus poisi seisundit.

Martini ja tema noorema õe eest üksinda hoolitseva ema jaoks on see koormus hakanud aga üle jõu käima – poiss on muutunud tõstmise jaoks väga raskeks ning on tihtipeale tige, mistõttu on ema emotsionaalne ja füüsiline ülekoormus päädinud raskete tervisemuredega.

Tarvastu vallavalitsuse lastekaitsespetsialisti Krista Hanssoni sõnul peab lapse ema oma tervise igapäevaselt ohtu seadma ja tegema üliinimlikke pingutusi, et Martini eest nõuetekohaselt hoolitseda.

«Tema tervislik seisund on järsult halvenenud: käed, selg ja jalad valutavad pidevalt ning mõnel päeval ei saa ta jalakrampide pärast kõndidagi. Seljaprobleemide tõttu on tal keelatud tõsta üle 8 kilo raskuseid, kuid Martin, keda on vaja mähkimiseks ja riietamiseks pidevalt tõsta, kaalub ligikaudu 30 kilo,» märkis Hansson.

Poisi päev möödub enamasti põrandal istudes. Lapse invabussile transportimiseks peab tema pisike, 148cm pikkune ema teda pooleldi lohistades, pooleldi üle õla vedades trepist alla ning üle hoovi tassima, sest Martin keeldub ratastooli istumast. Samuti protseteerib ta pidevalt mähkmevahetuse vastu ning on kuri, mistõttu ei jaksa ema poisi eest ei füüsiliselt ega vaimselt igapäevaselt hoolt kanda.

Emale pakub olulist hingetõmbeaega võimalus saata laps tööpäevadeks intellekti- ja/või liitpuudega lastele alus- ja põhiharidust pakkuvasse Jaagu Lasteaed Põhikooli, mille eest tasub Tarvastu Vallavalitsus valla eelarvest. See annab talle aega taastuda ning aitab vältida olukorda, kus ta ei ole oma tervise tõttu enam võimeline üldse Martini eest hoolitsema. Nädalavahetustel aga tuleb tal siiski üksinda hakkama saada.

Kuivõrd Jaagu Lasteaed-Põhikool on juulikuus kollektiivpuhkuse tõttu suletud ning ema vajaks aeg-ajalt puhkust ka nädalavahetuseti, pöördutigi Lastefondi poole, et paluda abi hoiuteenuse rahastamiseks mõnedel nädalavahetustel SA Perekodus ja kooli puhkuse ajal Pärnu Lastekülas. Fond toetab peret selles nelja kuu jooksul kokku 2000 euroga.

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond on üks vanimaid ja suuremaid üle-eestilisi heategevusorganisatsioone, mis on alates 2000. aastast annetajate abiga toetanud erinevatele haiglatele seadmete soetamist ning sadu eriravi või -hooldust vajavaid lapsi ja nende peresid kokku kahe miljoni euroga.

Märksõnad
Tagasi üles