P, 24.09.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Dietoloog: «rasket konti» ülekaalus süüdistada ei saa

Marian Võsumets
Facebook
Comments
Toitumisnõustaja Henri Ruul
Toitumisnõustaja Henri Ruul Foto: Toomas Tatar

Ida-Tallinna Keskhaiglas patsiente vastu võttev dietoloog Henri Ruul kinnitab, et enamik vastuvõtule jõudnutest on valmis elus muutusi ette võtma ning vajavad vaid juhiseid, kuidas seda teha.

Henri Ruul ise on elanud ja õppinud toitumisnõustamist ehk dietoloogiks Taanis, kus põhjamaiselt karged elu- ning toitumisvalikud igapäevaselt suunda annavad, kirjutab vahendab Med24. Üht-teist oleks tema sõnul meil teistelt rahvastelt üle võtta, kuid Ruul leiab, et ka eestlaste valikud on üpris tervislikud.

Ruuli sõnul on toitumismuutuste juurutamine keeruline, kui muutused ette võtta äkiliselt ning kardinaalselt. Dietoloogi selgitusel on seega mõistlik muudatused ette võtta vaikselt, ükshaaval – sel juhul on nende sisseviimine lihtsam, sest organismile peab andma aega harjuda aegamööda –, siis võib loota, et tulemused on pikemaajalised ning tagasilööke vähem.

Kuigi paljud suudavad muutusi lühiajaliselt ellu viia, jõuab enamik (80 protsenti) siiski teatud aja möödudes tagasi algusesse. Mõni kaotab lahingu vanadele harjumustele pärast kolme kuud, teine pärast poolt aastat. Seepärast loob  samm-sammult metoodika paremad eeldused püsiva tulemuse saavutamiseks. Lisaks on tugi ja pidev nõu vajalikud ka uute harjumuste juurde pidama jäämiseks.

Dietoloogi sõnul võiksid nõu saamiseks pöörduda tema poole eelkõige krooniliste haigustega kimpusolijad ning ülekaalulised inimesed – need, kel vajadus toitumisnõustamise järele teistest suurem. Meeles tasub pidada, et ülekaal on enamasti millegi tagajärg, mitte vastupidi. Vahel tuleb koostööd teha teiste oma ala spetsialistidega – psühholoogi ning perearstiga, samuti on abiks töötervishoiuarst, kes patsiente edasi vastuvõtule suunab.

Millised on aga eestlaste toitumisharjumused, keda probleemid kimbutavad? Siinkohal kinnitab dietoloog, et kindlasti tingivad oma osa geenid, kuid vaid neid ega «rasket konti» ei saa ülekaalus süüdistada. Pigem tasub üle vaadata toiduvalik – tihti tehakse olukorrast tingituna odavam, kuid mitte nii tervislik valik. Samuti mõjutavad meie keha alkoholi liigtarvitamine, suitsetamine, stress ja uneprobleemid. Kõik päeva jooksul kogetu talletub meie organismi ning mõjutab meid seestpoolt.

Kahjuks on nõnda ka lastega. Paraku on nii, et laste toitumisvalikud on suuresti vanemate teha. Seepärast peaksid vanemad mõtlema, et see, mida lauale pannakse, mõjutab laste valikuid, harjumusi ning seeläbi kasvavat organismi. Henri Ruul laste toitumisnõustamisega ei tegele – küll aga soovitab ta vanematel võtta vastutus koduse toidusedeli eest ning olla lastele tervislikuks eeskujuks.

«Alustada tuleks ikka iseendast,» ütleb dietoloog veendunult. Kindel on see, et muutusi ette võtta pole kunagi hilja ning alustada tasub juba täna – vajadusel dietoloogi abiga.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles