Tervisenõu: mida teha, kui piinab sõiduiiveldus?

Tallinn, 15.08.2017 Tallinna tänavatel hakatakse katsetama Solarise elektribussi. Bussi sisemus, istmed. FOTO: MIHKEL MARIPUU/POSTIMEES

FOTO: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Mõni sõit võib kujuneda üsna piinavaks, kui süda pidevalt pahaks läheb. Mida võiks sellises olukorras teha või kuidas seda ennetada?

Vastab Ain-Elmar Kaasik kliinik.ee-st:

Sõiduiiveldus on merehaiguse kergem väljendus, mis on tingitud sisekõrva tasakaaluelundi ärritusseisundist, mida põhjustab suureamplituudise kõikumisega liikumine.

Sõiduiiveldusele eelnevad või kaasuvad sageli ka suurenenud süljeeritus, naha kahvatus ja külm higi, külmatunne (vahel palavikutunne), oksendamine, mõnikord gaasivalud, röhitised ja kõhulahtisus, peavalu, apaatia. Kui merehaigus tekib tavaliselt lainetaval merel, siis sõiduiiveldus võib kujuneda ka lennukis või autos.

Sõiduiiveldus, nagu muudki vestibulaarsed häired, väheneb treeninguga. Ravimeid sel puhul vaja ei ole, kuid merehaiguse ennetamiseks kasutatakse skopolamiini sisaldavaid depooplaastreid, antihistamiinikume või ka metoklopramiidi.

Juhul kui varasema kogemuse järgi on laevasõidul oodata merehaiguse tekkimist, tuleb lasta arstil selleks puhuks ravimid välja kirjutada. Merehaigel on soovitatav lamada suletud silmadega, pead mitte alla kummardada, mitte lugeda ega tugevasti süüa.

Merehaiguse ja sõiduiivelduse vältimiseks tuleks istuda laeva või lennuki keskosas, raskuskeskme lähedal. Autos on parem sõita esiistmel. Parajalt soe riietus, värske õhk ja meeldiv tegevus aitavad samuti iiveldust ära hoida või vähendada. Merehaigus võib reisil ka iseenesest taanduda.


Loe ka teisi tervisenõu lugusid:

Tervisenõu: millistest toitudest saab D-vitamiini?

Tervisenõu: mis leevendab rahutute jalgade sündroomi?

Tervisenõu: millal peaks muretsema lihasekrambi pärast?

Tervisenõu: kuidas sügelistest lahti saada?

Populaarne