Neuropaatilise seljavalu ära tundmine ei ole kuigi lihtne. Ehkki seljavalu esineb väga sageli, võib iga inimene seda tunda erinevalt, valu võib olla erineva tugevusega jne. Uuringute andmetel tunneb ägedat seljavalu vähemalt korra aastas 36–68% kogu inimkonnast, 47–84% vähemalt korra elus ja igal kümnendal inimesel muutub see krooniliseks ega möödu ka kolme kuu jooksul.
Treeningsaali või voodisse? Või hoopis arsti juurde?
Kaebusel „selg valutab” võib olla terve rida põhjuseid. Nendest sagedamad on lihase- ja sidemevenitused, mille raviks sobivad muuhulgas puhkus, õiged harjutused ning valu- ja põletikuvastaste ravimite lühiajaline tarvitamine ja mille kordumist aitab ennetada sobiv ja regulaarne füüsiline aktiivsus. Seljavalu võivad põhjustada vähene treenitus, lülidevaheliste ketaste degeneratiivsed muutused või nende väljasopistumine, aga ka vaagnaelundite, neerude, seedekulgla ja muud haigused.
Sellepärast on oluline seljavalu kohta võimalikult palju teada, et aru saada, millal tuleb arvuti välja lülitada ja spordisaali kiirustada ja millal arsti juurde rutata. Kui kolleeg end vaevu toolilt püsti ajab, ei maksa talle pakkuda tuttava massööri telefoninumbrit, vaid soovitada valu põhjused täpselt välja selgitada.
Saage tuttavaks: neuropaatiline valu
Sel korral tahame lähemalt rääkida valu neuropaatilisest komponendist. Mis see on?
Neuropaatiliseks nimetatakse valu, mida põhjustab närvisüsteemi kahjustus. Tegemist on kroonilise valuga, mis oluliselt raskendab igapäevaseid tegevusi ja häirib und. Erinevate riikide uuringute andmetel vaevab neuropaatiline valu 7–10% inimestest. Kõige sagedamini avaldub valu seljas, iseäranis nimme ja kaela piirkonnas. Neuropaatilist valu aitab ära tunda selle olemus, valutav koht ning sellega kaasnevad tajuhäired ja jõu vähenemine jäsemetes. Kui tunnete põletavat, valusalt külmetavat, elektrilööki meenutavat valu või ilma mingi põhjuseta tekkinud torkimist, kõrvetust, tundlikkuse vähenemist, siis võib tõenäoliselt olla tegemist neuropaatilise valuga.