Kas nädala­vahetusel kaua magamine võib keha­kaalu vähendada?

Maiken Mägi
, reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Nädalavahetusel kaua magada on mõnus.
Nädalavahetusel kaua magada on mõnus. Foto: panthermedia.net / Andriy Popov

Uuringus, mille tulemused avaldati ajakirjas Sleep, leiti, et unepuudus võib põhjustada hormoon- ja ainevahetushäireid ning teadaolevalt suurendab rasvumisohtu.

«Lühike uni, mis põhjustab unevõlga, on paljudel juhtudel tavaline ja paratamatu ning on ülekaalulisuse, hüpertensiooni, südamehaiguste ja suremuse riskiteguriks,» ütles uuringu juhtivteadur, Seouli riikliku ülikooli Budangi Haigla doktor Chang-Ho Yun, vahendab Terviseuudiste portaal.

Selleks, et kindlaks teha, kuidas nädalavahetusel kauem magamine on seotud kehakaaluga, kasutasid teadlased 2000 inimese (vanuses 19-82 eluaastat) andmeid, mille said üleriigilises küsitluses. 

Lisaks küsisid teadlased intervjueeritavate pikkust ja kehakaalu, nende uneharjumusi nädala sees ning nädalavahetustel, meeleolumuutusi ning haigusi. Selle teabe abil määrasid teadurid inimese kehamassiindeksi (KMI), mis on inimese kaalu ja pikkuse suhe.

Keskmiselt magasid uuringus osalejad öösel 7,3 tundi ja nende KMI oli 23 ehk tervislik. 43 protsenti inimestest magas nädalavahetustel ligi kaks tundi rohkem kui tööpäeviti.

Uuringus leiti, et nädalavahetustel pikemalt maganud inimestel oli keskmine KMI 22,8, samas kui nendel, kes siis kauem ei maganud, oli see keskmiselt 23,1. See on väike, kuid statistiliselt oluline erinevus.

Lisaks näitas uuring, et nädalavahetusel kauem magada armastavate inimeste KMI oli samuti madalam, kus iga täiendav tund magamist võrdus 0,12 võrra madalama kehamassiindeksiga.

Loe pikemalt Terviseuudistest.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles