Mis juhtub kehaga pesukapsli allaneelamisel?

jaga E-post prindi artikkel saada vihje loe ja lisa kommentaare

Tide detergent pods from Procter & Gamble are seen at a grocery store in Wheaton, Maryland, in this file photo taken February 13, 2015. Procter & Gamble, the world's largest consumer products maker, reported its sixth straight fall in quarterly sales, as the stronger dollar continued to weigh on the value of sales from overseas markets. REUTERS/Gary Cameron/Files

FOTO: GARY CAMERON/REUTERS

Internetis levib väljakutse, mis nõuab noortelt pesugeeli kapsli närimist ja selle välja oksendamist. Kuna pesugeel on mürgine, võivad sellisel teol väga kurvad tagajärjed olla.

Esimene pesugeeli kapsli väljakutse (Tide Pod Challenge) video läks noorte seas liikvele 7. jaanuaril ning sellest saati on vähemalt 40 USA teismelist pidanud pöörduma mürgistusteabekeskusesse. Eesti terviseamet teatas eile, et nende andmeil Eestisse väljakutse veel jõudnud ei ole.

Kuna kapslites sisaldub kontsentreeritud pesuaine, võivad selle mürgised koostisosad raskekujuliselt kahjustada rakumembraane ning tekitada keemilise põletuse suus, silmades, kurgus ja seedetraktis.

Esimene asi, mida värvilist kapslit katki hammustades tunda, on selle kibe maitse. Pesukapslite kogemata söömine on varemgi teemaks olnud ning Tide oli seepärast tule all eelkõige 2012. aastal, mil esines mitu juhtumit, et ilusa välimusega kapslid ahvatlesid väikelapsi. Sellest saati võttis tootja kasutusele koostisosa nimega denatoonium bensoaat, mis on väga kibeda maitsega.

Loe rohkem: 

Tide'i firma lootis, et kui kogemata isegi juhtub, et laps sööb mõnd pesuainet, sülitab ta selle ebameeldiva maitse tõttu vähemalt kiiresti välja. Teismeliste puhul see praegu aga ei tööta, sest nad tahavadki end proovile panna ebameeldiva maitsega.

Ohio mürgistusteabekeskuse juht Henry Spiller selgitas, et pesuaine söömisest tekkinud ärritus põhjustab koheselt iiveldust, öökimisrefleksi ja köhimist. Kuna tegu pole lahjendatud, vaid kõrge kontsentratsiooniga ainega, tekitab see kokkupuutel kohe ka söövitava efekti.

Pesugeeli kapslid.

FOTO: Ivanna Grigorova/Panthermedia/Scanpix

«Kui see satub sügavamale kurku ja jääb sinna isegi natukeseks ajaks, siis see sisuliselt söövitab läbi nahakudede,» nentis ta. Kuna aine ajab inimese läkastama, võivad selle osakesed kergesti sattuda ka kopsudesse. See omakorda võib kahjustada kopsude õrnu osakesi, kuhu laekub hapnik ning kust väljastatakse süsihappegaasi. Kui need koed saavad viga, halveneb märgatavalt ka õhuvahetus. Hapnikupuudus võib viia juba tõsiste terviseriketeni ning närvisüsteemi kahjustusteni.

Spiller märkis, et tema kogemuse põhjal on harvadel juhtudel sattunud lapsed pesuaine söömisest mõnepäevasesse koomasse, mis on tingitud just hapnikupuudusest. Arst nentis, et selleks ei lähe vaja palju – umbes 20–30 milliliitrit pesugeeli –, mis võib juba tekitada tõsise tervisekahjustuse. Kuna geel on tervisele ohtlik, ongi see pakitud kummitaolistesse kapslitesse. Tavaline pesuaine tema sõnul niivõrd suurt ohtu ei tekita, sest selle kontsentratsioon on lihtsalt nõrgem. Siiski ei ole tark tegu kumbagi seespidiselt tarvitada.

Tagasi üles