K, 4.10.2023
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tervisenõu: miks tekivad kõrvetised?

Maiken Mägi
, reporter
Facebook
Comments
Kõrvetisi võib tunda ka rinnakus.
Kõrvetisi võib tunda ka rinnakus. Foto: Alice Day/PantherMedia / Alice Day

Kõrvetised on söögitoru lahisonga ehk reflukshaiguse tunnus. Õnneks annab mõistlike toiduvalikutega kõrvetavat tunnet kõhus ja rinnakus ennetada. 

Kõrvetistest kirjutab üldkirurg dr Airi Tark:

Söögitorust makku toidu liikumist reguleerib eraldi sulgurlihas söögitoru lõpposas, mis takistab toidu ja maohappe tagasi liikumist söögitorusse. Selle lihasetöö häirumisel (söögitoru songa puhul) satub toit ja maohape tagasi söögitorru, mida inimene tunneb kõrvetisena.

Kindlalt võib väita, et kõigil tuleb aeg-ajalt ette kõrvetisi. See ei tähenda kohe tõsisemat maohaigust (haavand, söögitorupõletik jm) ega vaja arsti tähelepanu. Kui aga koduste vahendite ning käsimüügiravimitega (Rennie, omeprasool väikeses doosis, Almagel jne) kaebused ei leevendu, võiks konsulteerida perearstiga ning kaaluda täiendavate uuringute tegemist.

Kui vaatamata ravimitele tekib siiski söögitorupõletik või haavandumine, on näidustatud operatiivne ravi. Operatsiooni kaalutakse ka juhul, kui inimene ei taha eluaeg igapäevaselt ravimeid kasutada.

Milline tunne on siis, kui tekivad kõrvetised?

Kõrvetavat, kipitavat valutunnet, mis kulgeb ülakõhust mööda rinnakut üles kaelani, nimetataksegi kõrvetisteks. Meditsiinilises tähenduses tekitab seda maomahla sattumine söögitorru ja tagasi suhu, tihtipeale maolukuti töö häirel.

Sageli võib inimest kõrvetiste kõrval häirida ka pidev kurguvalu, köhatused ning halb hingeõhk. Kõrvetisi võib põhjustada ülesöömine (eriti enne magamaminekut), suitsetamine, ülekaal, rasedus, rasvased ja vürtsikad toidud ning gaseeritud joogid ja mõningad ravimid. Harvemini on kõrvetiste põhjuseks kitsad riided, kummargil- või sundasendis olek või stress.

Kuidas vältida kõrvetisi?

  • Kuna suitsetamine soodustab mao sulgurlihase löögastumist ja maohappe tagasivoolu söögitorru, siis oleks mõistlik see tegevus lõpetada.
  • Õhtusöök ei tohiks olla liiga hilja, et jääks vähemalt kolm tundi pikaliheitmise ja söömise vahele. Magades soovitatakse kasutada kõrgemat patja, mis takistab maohappe liikumist tagasi söögitorru.
  • Ülekaalu poolt põhjustatud kõrvetiste vältimiseks peab saama kaalu kontrolli alla.
  • Kui on teada, milled toidud või joogid kõrvetiste teket antud inimesel põhjustavad, on õigem neid vältida.
  • Stressiga seotud kõrvetiste puhul oleks mõistlik stressipõhjustavad faktorid kontrolli alla saada.

Loe ka teisi tervisenõu lugusid:

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles