Unetus: kolm märki, et oled uinumiseks liiga suures stressis

PM Tervis
Copy
Vähene uni suurendab omakorda stressi.
Vähene uni suurendab omakorda stressi. Foto: Shutterstock

Stressis kehal võivad lüheneda sügava ja taastava une faasid, mis omakorda suurendab pinget. Pingeid annab leevendada lõõgastavate harjutustega. 

Kui oled vahetult enne magama jäämist endiselt stressirikka päeva küüsis, ei tule heast unest tõenäoliselt midagi välja. Märgates, kuidas keha pingeid välja näitab, saab unekvaliteeti parandada, vahendab Sleep Foundation.

Ei pruugi alati olla selgelt näha, kuidas stress meid mõjutab. Liigne stress suurendab füüsilist ja vaimset ärritust ning ei lase kehal ja meelel sügavasse unne vajuda.

1. Sa ei suuda oma koormatud mõistust välja lülitada

Selle asemel, et rahuneda, mõtled uuesti ja uuesti oma stressiallikatele, muredele ja pettumustele. Võib peaaegu tunduda, et need mängivad kordusrežiimil ja muremõtteid on võimatu peatada. Stressirikas mõtlemine segab kindlasti rahulikult magama jäämist.

2. Pinges lihased

Kui sul esineb lihaskangust, -valu või stressist tulevaid kaela ja seljavaevusi, võib see samuti takistada uinumist. Asja teeb veegi keerulisemaks see, et kehv uni võib tekitada veelgi rohkem pingest tulenevaid valusid ja suurendab valutundlikkust järgneva päeva jooksul.

3. Süda peksleb

Kiirem või muutuv südame löögisagedus on samuti üks stressi näitaja. Seda seostatakse suurema kortisoolitasemega, suurema füüsilise pinge ja suurenenud autonoomse närvisüsteemi ärritusega. Need tegurid ei soodusta magama jäämist ega hästi magamist.

Võta enne uinumist aega rahunemiseks

Neid probleeme aitavad lahendada lõdvestavad harjutused enne magama jäämist. Saad aidata oma kehal stressist vabaneda sügava hingamise või progresseeruva lihaste lõdvestamisega. Viimane seisneb erinevate lihasgruppide pingutamises ning seejärel lõdvestamises.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles