Päevatoimetaja:
Marilin Vikat

Põhjus, miks peale õhtusööki peaks kindlasti veel välja minema

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Jalutuskäik peale õhtusööki tuleb mitmel moel kasuks.
Jalutuskäik peale õhtusööki tuleb mitmel moel kasuks. Foto: Anna Omelchenko / PantherMedia / Anna Omelchenko

Pika päeva lõpuks on ahvatlev peale õhtusööki otse filmi või telesarja rüppe pugeda. Ajal, mil ekraanid ei hõivanud veel iga meie vaba minutit, oli õhtune jalutuskäik populaarne tegevus, mis seostus parema seedimise ja tervisega.

George Washingtoni ülikooli sporditeaduse professori Loretta DiPietro sõnul on itallased peale õhtusööki jalutanud juba sajandeid, vahendab Health. Uurimustulemused kinnitavad sama.

Väike uuring, milles osales ka DiPietro, leidis, et teist tüüpi diabeediga eakatel inimestel, kes jalutasid peale sööki 15 minutit jooksulindil, oli vähem veresuhkru kõikumisi. Uurijad leidsid, et need lühikesed õhtusöögijärgsed jalutuskäigud olid veresuhkru alandamises isegi efektiivsemad kui üks 45-minutiline jalutuskäik hommikul või pärastlõunal.

Inimese seedesüsteem muudab toitu veresuhkruks, mis on üks keha peamiseid energiaallikaid. Peale söömist paiskub veresuhkur inimese vereringesse. Hormoonid, näiteks insuliin, aitavad veresuhkrut rakkudesse viia, et seda kas kohe või hiljem kasutada. Suhkruhaiguse puhul võib aga vereringesse jääda liiga palju glükoosi, mis soodustab südamehaigusi, insulti, neeruhaigusi ja teisi terviseprobleeme.

Insuliinieritus peale sööki kipub päeva hilisemas pooles kahanema, eriti vanematel inimestel, rääkis Dipietro. Paraku söövad enamik inimesi suurima toidukorra õhtul ning peale seda eriti palju ei liigu. Selle tulemusel tõuseb veresuhkur väga kõrgele ja jääb nii tundideks. Kõndimise ajal kasutavad lihased glükoosi energiaks ning selle osakaal vereringes väheneb.  

Väike söögijärgne liigutamine võib kergendada ka seedimist. Treening stimuleerib seeditud toidu liikumist soolestikus. Samuti on täheldatud, et jalutamine peale õhtusööki suurendab täiskõhutunnet, vähendab kõrvetiste ja reflukshaiguse sümptomeid.

Tagasi üles