L, 28.01.2023

Kiropraktik annab nõu: kuidas ennetada aiatöödel tekkivaid ootamatuid seljahädasid?

PM Tervis
Kiropraktik annab nõu: kuidas ennetada aiatöödel tekkivaid ootamatuid seljahädasid?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kevadiste aiatööde käigus võib selg tuult saada ning n-ö talveunes kehal on raske sellega veel kohaneda - see võib tipneda seljavaluga.
Kevadiste aiatööde käigus võib selg tuult saada ning n-ö talveunes kehal on raske sellega veel kohaneda - see võib tipneda seljavaluga. Foto: Shutterstock

Kevad on käes ja tuhin õue toimetama minna suur. Keha on vahel aga talveunne jäänud. Spordiklubis treenimine ja aias rügamine ei anna seljale samasugust koormust. Nii võibki juhtuda, et märkamatult valutab meil hommikul selg. 

Confido Erameditsiinikeskuse kiropraktik Gerly Truuväärt annab kuus soovitust seljavalu ära hoidmiseks ja leevendamiseks.

1. Väikesed muudatused argielus annavad kokku märgatava mõju. Aja oma igapäevatoimetused korda jalgsi - mine tööle ja kohtumistele kõndides, eelista alati treppe liftile, pärast tööd ja vabal ajal veeda aega õues. Nii hoiad oma lülisamba heas vormis.

2. Jälgi riietust. Pane selga riided, mis ei aja sind higistama. Alati jälgi põhimõtet, et pigem olgu pisut jahe kui seljas liiga palju riided, sest kehatemperatuuri saab alati kerge füüsilise koormusega tõsta.

3. Tee töökohal istudes pause iga 30-40 minuti järel, et muuta oma keha liikumismustrit. Kuula näiteks lemmiklugu ning tantsi, kõnni tagurpidi, tee mõned kükid, kätekõverdused või vastu seina rühiharjutusi. Kutsu oma kolleegid samuti kampa, sest koos on lõbusam ja motivatsiooni liigutada rohkem.

4. Igasugune sundasend on seljale koormav. Istumine iseenesest ei ole kehale halb. Selga koormab aga igasugune sundasend, ka näiteks pikalt seismine või võimlemispallil istumine. Mõtle liikumisele pigem kui heale võimalusele anda igasugustele lihastele erinevat koormust.

5. Vee joomine on rohkemat kui moetrend. Liikuva ja valuvaba keha heaks on ülioluline igapäevane piisavas koguses vee tarbimine. Kuigi soovitatav on juua kaheksa klaasi ehk ligi kaks liitrit vett päevas, pole see norm mõeldud igaühele. Palju oleneb veel elustiilist, toitumisharjumustest, kehatüübist ja töö iseloomust.

6. Võta aega korralikuks lõunasöögiks. Õige, mitmekesine toitumine annab kehale piisavalt mikrotoitaineid, et toetada terve luustikku ja lihaskonna toimimist. Ürita vältida jooksu pealt võileiva ampsamist, vaid võta aega, et süüa korralik tasakaalustatud lõuna. Kui on kiire, siis ebatervisliku näksi söömise asemel joo pigem vett. Kord aastas tasub lasta testida mineraalainete ja vitamiinide taset oma kehas, mille põhjal saab menüüd korrigeerida või vajadusel toidulisandeid juurde võtta.

Truuväärt lisas, et olgu seljavalu nõrk või tugev, seda ei pea kannatama, vaid mõistlik on abi saamiseks pöörduda koheselt füsioteraupeudi või kiroporaktiku poole.

Märksõnad
Tagasi üles