Lastele on kasvueas mitmekesise toidu söömine äärmiselt oluline, ent niisamuti kipuvad nad olema valivad ega pruugi tahta uusi toite proovida. Kuidas siis lapse toidulauale nutikalt läheneda?
Nutikad nipid, kuidas saada pirtsakas laps tervislikult sööma
Isegi uuringutega on tõestatud, et kuni kaheaastased lapsed pirtsutavad söögiga sageli. Kui lapse kesise toitumise pärast toimub peres igapäevane võitlus, tasub end kurssi viia Health24 toitumisnõustajate kogutud kavalustega, kuidas laps sööma saada.
Tee toidukorrad lõbusaks. Nii lastele kui ka täiskasvanutele meeldib silmadega süüa ehk toit peab olema visuaalselt kutsuv.
- Kasuta värvilisi, just lastele mõeldud nõusid, mille peal on nende lemmikkangelased.
- Viiluta köögiviljad ja lõika võileivad huvitava kujuga, nii et need köidaks lapse tähelepanu.
- Kaasa last toiduvalmistamisse, kasvõi ainult salati segamisse või laua katmisse, et nad tunneks lauale pandud toidu üle uhkust ja heameelt.
- Loo süsteem, millega loete kokku päeva jooksul söödud puu- ja köögiviljad, näiteks saate tahvlile või külmikule kleepida iga portsjoni eest ühe paberist tähekese. Kui laps on päevase eesmärgi saavutanud, võite mõelda selle eest välja väikse auhinna.
- Kinnitage külmikule vikerkaare pilt ning julgustage last sööma iga päev vikerkaarevärvides vilju või iga päev kindlat värvi vilju.
- Uuringutes on ka selgunud, et valivad sööjad ei eelista mitmest komponendist koosnevat toitu (näiteks pasta), mistõttu võiks pakkuda neile võimalusel kokkusegamata toitu, mida nad saavad soovi korral ise kokku segada või eraldi süüa.
- Paku lapsele üht uut toitu korraga ja tee seda aeg-ajalt, segades seda nii toidu sisse kui ka serveerides eraldi.
Ole kannatlik. Ajakirjas Journal of the American Dietetic Association avaldatud uuringus leiti, et vanem võib lapsele üht toitu pakkuda kuni viis korda, enne kui laps otsustab lõplikult, et see talle ei meeldi. Kokku võib minna isegi kuni 15 katset, enne kui laps uue maitse täielikult aktsepteerib. Seega kannatlikkus on võtmesõna ning ühekordne keeldumine ei tähenda tingimata, et toit lapsele kohe üldse ei meeldi.
- Nagu varemgi öeldud, tuleks lapsele pakkuda mitte enam kui üht uut toitu päevas ning sedagi väikeses koguses, et mitte last üle koormata.
- Laual võiks olla alati üks toit, mida laps kindlasti sööb. Uut maitset võib serveerida vana lemmikuga koos, sest see toetab uue aktsepteerimist. Laps soostub uut toitu meelsamini sööma, kui vanemad seda ise söövad ja kiidavad.
- Sööma sundimist tuleb vältida. Laps ei pruugi toiduga pirtsutada mitte ainult maitse pärast, vaid katsetab oma iseseisvust ja teiste piire, mis on ka normaalne osa tema arengust.
Ole eeskujuks. Laps teeb toiduvalikuid suuresti vanemate ja õdede-vendade mõjul, mistõttu on vanema eeskuju väga oluline. Selleks järgi neid nõuandeid:
- Alusta lapse mõjutamist juba beebieast saati – uuringud näitavad tõepoolest, et laps harjub mõne maitsega ära juba varakult rinnapiima kaudu.
- Kui tahad, et laps mõnd ebatervislikku toitu ei sööks, ära too seda koju ega söö tema nähes. Need valikud kahjustavad nägemust tervislikust toitumisest ning loovad mulje, et maiustus on preemia.
- Julgusta last poes valima puu- või köögivilja, mis talle endale isuäratav tundub ning tee ise sama. Toidu iseseisvalt valimine julgustab last seda ka sööma.
- Uue toidu maitsmisega võiks kaasas käia suuline kiitus. Räägi maheda ja sõbraliku hääletooniga, keskendu vähesemal määral mahapillatud toidule või joogile, pigem ürita luua sooja ja kutsuvat keskkonda.
- Soovitatav on süüa perega koos laua ääres, nii et silma alt on ära muud tähelepanu kiskuvad tegurid nagu telekas ja arvuti.