Üks tuttav rääkis mulle hiljuti, et ta joob iga päev tervise tugevdamiseks liiter apelsinimahla ja küsis, kas see ikka on OK. Vastus oli — ei.
Toitumisteadlased soovitavad süüa rohkem taimset toitu ja vähem liha, eriti punast liha. Miks? See on kasulik nii inimese kui ka meie planeedi tervisele. See aga ei tähenda kaugeltki seda, et peaksime loobuma loomsetest toiduainetest, kuna ainult mitmekesine segatoit tagab organismile kõik vajalikud toitained. Toitumisuuringud näitavad aga, et me sööme soovituslikust kogusest vähem taimset toitu, liha ja lihatooteid aga palju rohkem.
Peamisteks taimseteks toiduaineteks on teraviljatooted, kartul, puu- ja köögiviljad ning marjad. Teraviljatooted ja kartul sisaldavad palju süsivesikuid, eeskätt tärklist puu- ja köögivili mõnevõrra vähem.
Süsivesikud on organismi põhiliseks energiaallikaks
Süsivesikud peaksid katma 50-60% kogu organismi energiavajadusest. Nad kuuluvad rakkude, kudede, hormoonide ja antikehade koostisesse. Süsivesikutel on inimorganismis varuaine roll – maksas ja lihastes talletatav glükogeen on glükoosi tagavara, mida organism kasutab vastavalt vajadusele.
Toidust saadavad süsivesikud võib jagada kahte rühma – kiiresti imenduvad ja aeglaselt imenduvad. Nende toime organismis on mõnevõrra erinev. Kiiresti imenduvad süsivesikud (suhkrud) imenduvad juba maost ja tõstavad pärast söömist kiiresti veresuhkru taset, mille tulemusel organism vastab sellele insuliini eritamisega, mistõttu veresuhkru tase võib langeda liiga madalale tekitades näljatunde.
Polüsahhariidid, põhiliselt tärklis, hüdrolüüsuvad peensooles monosahhariidideks, mis imenduvad. Veresuhkru tase hakkab tõusma umbes 30 minutit pärast sööki ja see on aeglasem ning ei tõuse nii kõrgeks. Seetõttu nimetatakse neid süsivesikuid aeglaselt imenduvateks. Aeglaselt imenduvaid süsivesikuid on kartulis, täisteratoodetes, puu- ja köögiviljades ning kaunviljades, milles välja arvatud kartul, on ka palju kiudaineid, mis aeglustavad suhkrute imendumist ja tekitavad täiskõhutunde.